Ana Sayfa Güncel Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta Düştü

Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta Düştü

Nisan ayı verilerine göre 84,7 olan ekonomik güven endeksi mayıs ayında sert düşüş yaşadı. TÜİK tarafından açıklanan güven endeksi düşüşle 77.5’e kadar geriledi. Gerileme sebepleri arasında ise imalat sanayi, hizmet ve inşaat sektörüyle birlikte perakende ticaret güven endekslerindeki düşüş gösterildi.

Reel kesim güven endeksi Mayıs 2019 itibariyle 94,7 olurken hizmet sektörü ise 79,4 seviyesinde yer aldı. Son aylar krizde olan inşaat sektörü ise giderek artan bir gerileme söz konusu durumda. 49,8 değerine sahip olan inşaat sektörü güven endeksi 2019 yılının da en düşük seviyelerini temsil eder nitelikte. Mayıs ayındaki genel ekonomik güven endeksinde düşüş oranı %8,5 olurken tüketici güven endeksi ise 55.3 değerinde.

Ekonomik Güven Endeksi Neyi İfade Eder?

Hem tüketici hem de üreticiler özelindeki parametlerin kullanılmasıyla ekonomik duruma ilişkin oluşan değerlendirmeyi ifade eder. Güven endeksi beklenti ve eğilimlerin hesaplanmasıyla ilerleyen zamanlarda oluşabilecek durumları ortaya koyar. TÜİK tarafından yapılmasının yanı sıra, başta reel kesim olmak üzere hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin aylık olarak endeks verileri açıklanır. 2018 yılı içerisinde 105,2 seviyelerine kadar çıktığı görülen ekonomik güven endeksinde Mayıs 2019 itibariyle ise 77,5 seviyesindedir. Ekonominin olumlu seyretmesi halinde güven endeksinin 100 puan üzerinde oluşması beklenir. 100 puan değerinin altında çıkması halinde ise değerlendirme ve beklentilerin olumsuz seyredeceği anlamına gelir. 2019 yılında birçok parametre özelinde gerileme yaşayan ekonomik güven endeksinin ilerleyen aylardan nasıl bir gelişme kaydedeceği ise büyük merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Jeo Taşıma – Geoteknik Rapor Hazırlama Yazılımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 09 Mart 2019 tarihinde “Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatını”  yayınlaması ile birlikte Zemin Etüt Raporları; Veri...

Depremi ve Dünü Unuttuk