Ana Sayfa Güncel Ekonomiye Güven Endeksi Yükselişe Geçti

Ekonomiye Güven Endeksi Yükselişe Geçti

TÜİK tarafından her ay düzenli olarak açıklanan Endekse göre ekonomiye güven endeksi yükselişe geçti.  Ağustos ayı özelinde %87,1 olarak hesaplama yapılırken temmuz ayında bu oran %80,7 seviyesinde kalmıştı.

Ekonomik Güven Endeksinde Olumlu Rüzgarlar Esiyor

Ağustos ayı verilerine göre bir aylık zaman içerisinde güven artışı %7,9 oldu. Verilerle birlikte toplam artışın yanı sıra, reel kesim ve hizmet ile birlikte inşaat sektöründe de iyileşme saptandı. Ağustos ayı özelinde tüketici güven endeksi %58,3 değerine ulaşırken, reel kesim güven endeksi ise pozitif artışla %100 barajı geçti. %102,1 seviyesine ulaştı ve hizmet sektöründe de artış pozitif eğilimli sürüyor. Perakende ticaret sektörü içinse artışla birlikte değerleme %95 değerinde oldu.

Ekonomiye Güven Yükselişinde İnşaatta Büyük Pay Sahibi

İnşaat sektöründe de iyileşme söz konusu olurken güven endeksi %55,5 olarak açıklandı. İnşaatta toparlanma malzeme ve projelendirme alanlarında da kendisini belli ediyor. Bununla birlikte var olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarının da desteğinin belirleyici olduğu ifade ediliyor. İnşaat sektöründe yaşanan 2018 yılının ikinci yarısından sonraki gerileme durumuna da etkisi pozitif olacak gibi görünüyor. Ekonomiye güven endeksi yükselişe geçerken gerilemenin en yüksek olduğu inşaatında payını alması bekleniyor. Buna ilişkin ayrıntılı verilerde TÜİK raporlarında bulunuyor. İmalat sanayi özelinde de var olan artışların Eylül ve Ekim aylarında da sürebilmesinin önü de açık. Ekonomi çevrelerinde var olan iyileştirmelerin kalıcı olduğu vurgulanıyor. Bununla birlikte inşaat şirketlerinin yabancı fuarlara çıkışları ve var olan iç piyasa hacmi de olumlu yorumları beraberinde getiriyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Stoklar tükendi, fiyatlar artıyor

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yapı ruhsatı sayısı geçen yıla göre yüzde 60, satışlarda ise yüzde 15’e yakın bir gerileme söz konusu olmuştu. Arz...