Ana Sayfa Güncel Elektrikli Otomobillerde Enerji Tüketimini Azaltan Yazılım

Elektrikli Otomobillerde Enerji Tüketimini Azaltan Yazılım

İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesindeki kadın mühendis adaylarının uzun yıllardır devam eden çalışmaları netlik kazandı. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü İSTE Öğrenci Topluluğu üyesi olan 5 kadın mühendisin proje aşamasıyla başlattığı yazılım son halini aldı. Buna göre elektrikli otomobillerde enerji tüketimini büyük oranda azaltan bir yazılım sistemi ortaya çıkarıldı.

Testler Başarılı Oldu

İlk olarak “Elektro-Mob-İste” isimli elektrik otomobilde uygulanan yazılımın testleri başarıyla tamamladığı da açıklandı. Enerji tasarrufunun büyük oranda gerçekleştiği belirtilirken tek bir şarj durumuyla aracın kullanım süresi de iki katına kadar çıkarılabildi. Öğrencilerin danışmanlığı görevini üstlenen Dr. Öğr. Üyesi Murat Furat, uzun çalışmaların ardından başarılı olduklarını vurgulayarak artık TEKNOFEST için hazır olduklarını belirtti.

Elektrikli Otomobillerde Enerji Tüketimini Azaltan Yazılım

Kadın Mühendislerden Yazılım 

Gerek Hatay gerek Türkiye için büyük bir başarıya imza atan kadın mühendislerin geliştirdiği yazılım ise aracın yol katetme durumunu 1 saatten 2 saate çıkarıyor. Tüm kodların kendileri tarafından yazıldığının altını çizen Furat, otomotiv alanında yazılımın büyük bir ses getireceğini bekliyor. Takım üyesi olan Ece Sultan Kaba ise yaptığı açıklamada yerli ve milli anlamda gerçekçi bir yazılım geliştirmenin gurur kaynağı olduğunu dile getirdi. Günlerce gecelere kadar çalışıp ortaya koydukları yazılımın çok daha kapsamlı bir şekilde kullanılabileceği, elektrik otomobillerin daha uzun bir kullanıma sahip olabileceği de Kaba tarafından ifade edildi. Büyük bir ekip çalışması sonucunda başarıya ulaştıklarını söylerken takım arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Neler Getiriyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başlattıkları ve devam aşamasında olan tüm unsurlarıyla Kentsel Dönüşüm Eylem Planı detaylarını paylaştı. Türkiye için en önemli konuların...