Ana Sayfa Reklam Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon

Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon uygulaması bir zorunluluk haline gelebilmektedir. Endüstriyel izolasyon, hem çalışan güvenliğinin sağlanması ve hem de giderlerin daha düşük seviyelere indirilebilmesi için endüstriyel alanlarda ve endüstriyel proseslerde kullanılmaktadır. Endüstriyel izolasyon işlemlerinde seramik battaniye adı verilen üründen oldukça yararlanılmaktadır.

Endüstriyel İzolasyon Ne İşe Yarar?

Endüstriyel izolasyon, fabrika ve sanayi kuruluşlarının gerçekleştirmiş oldukları üretim ve faaliyetlerde iç ortam ile dış ortamı birbirinden ayırmak ve ortamdaki istenmeyen maddeleri uzaklaştırmak için başvurulan bir yöntemdir. Endüstriyel izolasyonun çok fazla çeşidi vardır. Bunlardan en çok bilineni yangın yalıtımlarıdır. Özellikle kimyasal ya da ahşap malzemelerin bol olduğu endüstriyel alanlar, olası bir yangın anında kısa süre içerisinde küle dönebilmektedir. Bu hem içeride bulunan insanların hayatları açısından olumsuz bir durumdur hem de maddi zarara yol açacak nitelikte bir durumdur. Bu yüzden de endüstriyel izolasyon büyük öneme sahiptir. Endüstriyel izolasyon uygulamalarına örnek olarak, fabrikada bulunan yüksek sıcaklıktaki akışkanların geçtiği borulama sistemlerini, sanayi fırınlarını, vana ve reaktör başlıklarını, kazan ve havalandırma kanallarını ve mekanik tesisat gibi endüstriyel prosesleri sayabiliriz. Bu prosesler endüstriyel izolasyon uygulamaları ile güvenli hale getirilmelidir.

Seramik Yünü İle Endüstriyel İzolasyon

Seramik yünü endüstriyel izolasyon için en fazla kullanılan malzemelerden biridir. Bu malzemenin temel özelliği, ince ve kolay katlanabilir olmasına karşın yüksek derecede koruma sağlayabilmesidir. Özellikle endüstriyel izolasyon açısından bu malzeme çok önemlidir. Üretiminde herhangi bir kimyasal bağlayıcı bulunmadığından dolayı bu ürün olası yangınlarda kolay tutuşmaz. Kolay tutuşmamasının yanında bir diğer özelliği de yanmaması, alev yürütmemesi ve duman çıkarmamasıdır. Yangın esnasında hayatını kaybeden insanlar, genellikle yanarak değil dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybetmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, duman çıkarmayan malzemenin ne denli avantajlı olduğu görülebilir. Bu malzeme endüstriyel izolasyona yapmış olduğu katkının yanı sıra, yangın yalıtımı için de kullanılabilmektedir. İnce ve esnek olmasına rağmen, ısı hareketlerini kontrol edebilme konusunda tercih edilmektedir. Endüstriyel izolasyon uygulumaları kapsamında ısı kontrolü sağlayan bir yapıda olması da son derece önemlidir.

Endüstriyel İzolasyon Malzemeleri

Endüstriyel izolasyon çeşitlerinden hangisinin yapılacağına bağlı olarak, kullanılacak malzeme de değişiklik göstermektedir. Ancak hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, mutlaka kalitelisi temin edilmelidir. Endüstriyel izolasyon belirli periyodik zamanlarda süreklilik arz edecek şekilde yaptırılacak bir işlemdir. Endüstriyel izolasyon uygulamalarında kalitesiz ürün kullanmak, harcanan zamanın ve paranın karşılığını alamamak gibi olumsuz bir durum ortaya çıkartabilir. Daha önce de belirtildiği üzere hem endüstriyel izolasyonda  hem de yangın yalıtımında en önemli maddelerden biri seramik yünü olarak adlandırılan ve elyafa benzeyen üründür. Endüstriyel izolasyonun gerekli olduğu durumlarda genellikle seramik yünü ve rabitz telli taşyünü sanayi şilteleri kullanılmaktadır. Silikonlar ve polistren yalıtım malzemeleri de endüstriyel izolasyon için başvurulan malzemeler arasındadır.

Endüstriyel İzolasyon İçin Firma Seçimi

Sanayi tesislerinde yapılacak endüstriyel izolasyon işleminden iyi bir verim elde edebilmek ve istenilen yararı sağlayabilmek için mutlaka bu konuda uzman olan bir firmadan destek alınmalıdır. Sanayi tesislerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve endüstriyel izolasyon işleminin hangi malzemeler ile hangi ölçüde yapılacağının tespit edilebilmesi açısından profesyonel bir firmadan destek almak önem arz etmektedir. Ayrıca firmanın bu işlemi yapabilecek nitelikte kaliteli elemanlarının olmasına da özen gösterilmelidir. Firma seçimi kadar önemli olan bir diğer husus da kaliteli malzeme seçimidir. Bu konuda da karar firma uzmanlarına bırakılmalıdır. Endüstriyel izolasyon hizmeti almak isteyenler https://www.izolasyoncozum.com/ adresini ziyaret edebilirler ve yaptırmak istedikleri iş ile alakalı bilgi vererek daha detaylı cevap alabilirler. Ayrıca yine bu adres üzerinden hizmet talebinde bulunma olanağı da vardır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR