More

  Ana Sayfa Sponsorlu İçerik Endüstriyel İzolasyon

  Endüstriyel İzolasyon

  Endüstriyel İzolasyon

  Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon uygulaması bir zorunluluk haline gelebilmektedir. Endüstriyel izolasyon, hem çalışan güvenliğinin sağlanması ve hem de giderlerin daha düşük seviyelere indirilebilmesi için endüstriyel alanlarda ve endüstriyel proseslerde kullanılmaktadır. Endüstriyel izolasyon işlemlerinde seramik battaniye adı verilen üründen oldukça yararlanılmaktadır.

  Endüstriyel İzolasyon Ne İşe Yarar?

  Endüstriyel izolasyon, fabrika ve sanayi kuruluşlarının gerçekleştirmiş oldukları üretim ve faaliyetlerde iç ortam ile dış ortamı birbirinden ayırmak ve ortamdaki istenmeyen maddeleri uzaklaştırmak için başvurulan bir yöntemdir. Endüstriyel izolasyonun çok fazla çeşidi vardır. Bunlardan en çok bilineni yangın yalıtımlarıdır. Özellikle kimyasal ya da ahşap malzemelerin bol olduğu endüstriyel alanlar, olası bir yangın anında kısa süre içerisinde küle dönebilmektedir. Bu hem içeride bulunan insanların hayatları açısından olumsuz bir durumdur hem de maddi zarara yol açacak nitelikte bir durumdur. Bu yüzden de endüstriyel izolasyon büyük öneme sahiptir. Endüstriyel izolasyon uygulamalarına örnek olarak, fabrikada bulunan yüksek sıcaklıktaki akışkanların geçtiği borulama sistemlerini, sanayi fırınlarını, vana ve reaktör başlıklarını, kazan ve havalandırma kanallarını ve mekanik tesisat gibi endüstriyel prosesleri sayabiliriz. Bu prosesler endüstriyel izolasyon uygulamaları ile güvenli hale getirilmelidir.

  Seramik Yünü İle Endüstriyel İzolasyon

  Seramik yünü endüstriyel izolasyon için en fazla kullanılan malzemelerden biridir. Bu malzemenin temel özelliği, ince ve kolay katlanabilir olmasına karşın yüksek derecede koruma sağlayabilmesidir. Özellikle endüstriyel izolasyon açısından bu malzeme çok önemlidir. Üretiminde herhangi bir kimyasal bağlayıcı bulunmadığından dolayı bu ürün olası yangınlarda kolay tutuşmaz. Kolay tutuşmamasının yanında bir diğer özelliği de yanmaması, alev yürütmemesi ve duman çıkarmamasıdır. Yangın esnasında hayatını kaybeden insanlar, genellikle yanarak değil dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybetmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, duman çıkarmayan malzemenin ne denli avantajlı olduğu görülebilir. Bu malzeme endüstriyel izolasyona yapmış olduğu katkının yanı sıra, yangın yalıtımı için de kullanılabilmektedir. İnce ve esnek olmasına rağmen, ısı hareketlerini kontrol edebilme konusunda tercih edilmektedir. Endüstriyel izolasyon uygulumaları kapsamında ısı kontrolü sağlayan bir yapıda olması da son derece önemlidir.

  Endüstriyel İzolasyon Malzemeleri

  Endüstriyel izolasyon çeşitlerinden hangisinin yapılacağına bağlı olarak, kullanılacak malzeme de değişiklik göstermektedir. Ancak hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, mutlaka kalitelisi temin edilmelidir. Endüstriyel izolasyon belirli periyodik zamanlarda süreklilik arz edecek şekilde yaptırılacak bir işlemdir. Endüstriyel izolasyon uygulamalarında kalitesiz ürün kullanmak, harcanan zamanın ve paranın karşılığını alamamak gibi olumsuz bir durum ortaya çıkartabilir. Daha önce de belirtildiği üzere hem endüstriyel izolasyonda  hem de yangın yalıtımında en önemli maddelerden biri seramik yünü olarak adlandırılan ve elyafa benzeyen üründür. Endüstriyel izolasyonun gerekli olduğu durumlarda genellikle seramik yünü ve rabitz telli taşyünü sanayi şilteleri kullanılmaktadır. Silikonlar ve polistren yalıtım malzemeleri de endüstriyel izolasyon için başvurulan malzemeler arasındadır.

  Endüstriyel İzolasyon İçin Firma Seçimi

  Sanayi tesislerinde yapılacak endüstriyel izolasyon işleminden iyi bir verim elde edebilmek ve istenilen yararı sağlayabilmek için mutlaka bu konuda uzman olan bir firmadan destek alınmalıdır. Sanayi tesislerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve endüstriyel izolasyon işleminin hangi malzemeler ile hangi ölçüde yapılacağının tespit edilebilmesi açısından profesyonel bir firmadan destek almak önem arz etmektedir. Ayrıca firmanın bu işlemi yapabilecek nitelikte kaliteli elemanlarının olmasına da özen gösterilmelidir. Firma seçimi kadar önemli olan bir diğer husus da kaliteli malzeme seçimidir. Bu konuda da karar firma uzmanlarına bırakılmalıdır. Endüstriyel izolasyon hizmeti almak isteyenler https://www.izolasyoncozum.com/ adresini ziyaret edebilirler ve yaptırmak istedikleri iş ile alakalı bilgi vererek daha detaylı cevap alabilirler. Ayrıca yine bu adres üzerinden hizmet talebinde bulunma olanağı da vardır.

  Sanal Şantiye
  Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
  Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.514 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  İzmir’deki Mevcut Yapıların Deprem Performansları

  Yapıların deprem performansları, taşıyıcı sistem seçimine, malzeme kalitesine, proje ile yapının uyumuna, bölgenin depremselliğine, temel zeminine ve yaşına bağlıdır. Yapıya farklı zamanlarda yapılan müdahaleler, yönetmelik...

  Tüketicinin Beynine Giden Yolculuk: Nöropazarlama

  Nöropazarlama (Neuromarketing), insan beynindeki satın alma algısını baştan sona inceleyerek ortaya çıkan sonuçlardan bir pazarlama stratejisi geliştirme tekniğine denir. Bu tekniğini daha geniş şekilde...

  Tekla Structures MAKROLAR Eğitimi – (Yeni Versiyon)

  Bilindiği gibi, 2016 yılında Tekla Structures’ın arayüzü değişti. Eklenen yeni özelliklerle birlikte çelik yapı tasarımında vazgeçilmez bir yazılım haline gelen Tekla Structures’ta en önemli...

  Test: Mühendislik Harikalarına Ne Kadar Hakimsiniz?

  Bu testimizde, dünya üzerinde yer alan çeşitli mühendislik harikalarına yönelik, sizlere bazı sorular yönelttik. Mühendislik harikalarına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki test tam size göre. Test...

  SON YORUMLAR

  • İnşaat Mühendisleri, Mimarlar İçin İndirimli Online Eğitimler ⇒İNCELE
  +