Ana Sayfa Güncel Enerji Kimlik Belgesi Alımı Şart Oldu

Enerji Kimlik Belgesi Alımı Şart Oldu

- Reklam-

Çoğunluğu ithal olan enerji tüketimlerinin önemli bir kısmı binalarda gerçekleşirken tüm binaların enerji kimlik belgesi sahibi olması da zorunlu hale getirildi. EKB olarak tanımlanacak olan Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olmayan yapıların kiralanması, satılması ya da satın alınması söz konusu olmayacak. Son tarih olarak 1 Ocak 2020 belirlenirken bu zamana kadar mutlaka her binanın EKB sahibi olması da şart. Peki, EKB nedir, nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binaların sahip oldukları enerji durumları, tüketim halleri özelinde gerekli verilerin bulunacağı EKB, eksik durumları göstermesi açısından da büyük öneme sahip. Türkiye’de 16 milyon konutta ısı yalıtımı olmadığı da biliniyor. Daha verimli bir enerji tüketimi için ısı yalıtımı yaptırılması da zorunlu hale geliyor.

8 ay içinde tüm binaların EKB alımı yapması gerekli olurken enerji israflarının önlenmesi amaçlanıyor. Çevre açısından da faydalı olacağına inanılan EKB, binanın enerji ihtiyacını gösterecek. Enerji tüketim durumları ve sınıflandırmayla birlikte ısıtma-soğutma sistemleri de dahil edilecek.

- Reklam-

Enerji Kimlik Belgesi Alımı Şart Oldu

Enerji Kimlik Belgesi Başvurusu

Isı yalıtımları ile birlikte enerji kimlik belgesi bulunmayan binaların iskan ruhsatı alabilmesi söz konusu değil. A ile G sınıfı arasındaki tüm yapıların EKB var olurken farklı parametrelere göre de incelemeler yapılarak işlemler gerçekleştiriliyor. 1 Ocak 2020 son tarih olurken EKB düzenleme yetkisi Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerindedir. İşlemler bu şirketler üzerinden gerçekleştirilir. A sınıfı yeni yapılarda ise EKB uzmanı tarafından incelemeler yapılmasının sonrasında belge düzenleniyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Beton Zeminlerde Nem Nasıl Durdurulur?

Beton zeminler neme karşı genellikle savunmasızdır. Bu sorundan dolayı insanlar çoğu kez   zemini yenileme zahmeti, parke çürümesi, halı küflenmesi ve daha birçok farklı sorunla...