Ana Sayfa Güncel Etiyopya 353 Milyon Fidan Dikimi Yaparak Rekor Kırdı

Etiyopya 353 Milyon Fidan Dikimi Yaparak Rekor Kırdı

Son yıllarda yaşanan yeşillendirme sorunlarına planlarla çözüm getiren Etiyopya 353 Milyon fidan dikimini bir güç içerisinde gerçekleştirerek dünya rekorlar kitabına girdi. Hükümet tarafından ortaya konan “Yeşil Miras Girişimi” çerçevesinde gerçekleştirilen kampanya uzun zamandır sürüyor. Toplamda 1000 bölge tespit edilirken ağaç dikimlerinin her kesimden insan tarafından yapıldığı aktarılıyor.

Etiyopya ‘da Devlet Destekli Ağaçlandırma Faaliyetleri

100 milyon nüfusa sahip Doğu Afrika ülkesinde Başkent Addis Ababa’da ise memurlarda fidan dikimine katılım gösterdi. Fidan dikmelerin merasim şeklinde yapılması ve özendirilmesi amacıyla ise dün resmî tatil ilan edildi. Tüm yurtta başlanılan çalışmalar sonucunda ise toplamda 353 Milyon fidan dikildiği tespit edildi. Etiyopya 353 Milyon fidan dikme başarısıyla dünyada bir ilki de gerçekleştirdi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada gönüllülerin diktikleri fidanları sayması istenirken aynı zamanda saatlik olarak da Twitter’da paylaşımlarda bulunuldu.

Etiyopya 353 Milyon fidan dikimini bir güç içerisinde gerçekleştirerek dünya rekorlar kitabına girdi.

Etiyopya 353 Milyon Fidan Dikimiyle Ormanlarını Geri İstiyor

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan rapora göre Etiyopya’da 100 yıl içerisinde ormanlık alanlarda ciddi kayıplar yaşandığı ortaya çıktı. Ülkenin %35’lik alanı orman ile kaplı haldeyken son yıllarda yapılan araştırmalar ise bu oranın %4 seviyesine kadar geldiğini gösterdi. Bundan dolayı devlet destekli fidan dikme çalışmaları başlatıldı. Hızlı bir şekilde kuraklığın önlenmesi istenirken aksi durumda ciddi bir açlık tehlikesiyle de karşı karşıya kalınacak. Guinness Rekorlar Kitabı içerisindeki yerini alan Etiyopya’da fidan dikimlerine devam edeceği de öğrenildi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Alkaliye Dayanıklı Elyaf Takviyeli Beton (Gfrc) Nedir ?

İngilizcesiyle Glass Fibre Reinforced Concrete olarak bilinen Gfrc beton son yıllarda bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de hızla kullanılmaya başlandı. Peki ama nedir bu gfrc...