Evinizi daha iyi bir ücretle satmak ya da kiralamak istiyorsanız ufak tefek değişiklikler yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Böylece hem daha kârlı bir duruma geçmiş olursunuz hem de evinize daha kısa sürede alıcı bulabilirsiniz.

Gayrimenkul sahibi olan bir yatırımcı, ev, daire ya da villasını satmak istediği zaman yatırımından kar etmek ister. Ancak ne yazık ki bazı gayrimenkuller eski ve bakımsız yapısı ile değerinin çok altında satılmak zorunda kalır. Özellikle eski binalarda söz konusu olan bu durum yatırımcıyı yeni arayışlara yönlendirir.Yüksek kira geliri elde etmek ya da malı değerinde satmak için söz konusu gayrimenkulün bazı kriterleri karşılaması gerekir. Peki bunu sağlamak mümkün mü? Evinizi daha iyi bir bedelle kiraya verebilmeniz ya da satabilmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için ev sahibi olarak önceden bazı hazırlıklar ve bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Yapacağınız bu hazırlıklar ve değişiklikler hem evinizin cazibesini artıracak hem de yüksek bir getiri elde etmenizi sağlayacak.

İşte Evin Değerini Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler!

1.Hedef kitle

Gayrimenkulünüzü satmadan ya da kiralamadan önce hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekir. Eviniz öğrenciye mi, çocuklu aileye, bekar bireylere mi yoksa yeni evli çiftlere mi hitap ediyor? Hedef kitlenizi belirledikten sonra evin içinde değişikliğe gidebilirsiniz.

2.Boya Badana

Evinizdeki kiracı çıktıktan sonra yeni kiracı bulmadan önce mutlaka boya badana işine girişmelisiniz. Aynı durum evini satacak mülk sahipleri için de geçerli.

3.Temiz Bir Görünüm

Eğer evinizin inşaatı yeni tamamlanmışsa içinde mutlaka inşaat kiri bulunacaktır. Evinizin yeni sahiplerini aramaya koyulmadan önce mutlaka evde detaylı bir temizlik yaptırın.

4.Renk Seçimine Dikkat

Rengarenk duvarlar bazı alıcıların dikkatini çekse de kiralamayı veya satmayı düşündüğünüz evde sade renkler kullanmaya dikkat edin.

5.Banyo ve Mutfağa Dikkat

Bir evin en önemli yerleri banyo ve mutfağıdır. Alıcılar ev almadan önce ilk olarak banyo ve mutfağa dikkat eder. Bu nedenle banyo ve mutfak tesisatının sağlam olduğundan emin olmanız gerekir.

6.Tesisat

Evinizi satışa çıkarmadan önce elektrik, su ve doğalgaz tesisatını elden geçirin. Her alanda ustalar çağırarak evin tesisatını kontrol ettirebilir, böylece evin yeni sahiplerini mağdur olmaktan kurtarabilirsiniz.

7.Bahçe Düzenlenmesi

Eğer bahçeli bir eviniz varsa evin içine gösterdiğiniz özenin aynısı bahçeye de göstermeniz gerekecek. Bahçenin çimlendirmesini ve çiçeklendirmesini doğru zamanlarda ve uzmanlarla birlikte yapmalısınız.

8.Yalıtım

Evin ısı ve ses yalıtımı varsa değeri de artacaktır. Isı yalıtımı sayesinde kış mevsimini daha az fatura ödeyerek daha sıcak bir evde geçirebilirsiniz. Ses yalıtımı sayesinde de gürültülü komşuların sesini ve sokaktan gelecek araba seslerini engelleyebilirsiniz.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here