Ana Sayfa Güncel Evin Değerini Düşüren Kavşak Hak İhlali Sonucu

Evin Değerini Düşüren Kavşak Hak İhlali Sonucu

Köprülü kavşak yapımı sonrasında, sahip olduğu evin değerini düşüren kavşak için dava açan vatandaş haklı bulundu. Trabzon’da gerçekleşen olayda evinin hemen yanına köprülü kavşak yapılan bir vatandaş, ev manzarasını kapattığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Gerek gürültü kirliliği oluşturması gerek manzaranın tamamen kapanmasından ötürü evinin değerinin de düştüğünü dile getirdi. Yerel mahkeme sürecinde ret kararı çıkarken Trabzonlu vatandaş konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Emsal niteliğinde bir karara daha imza atan Anayasa Mahkemesi, mülkiyet hakkı ihlali verdi.

Yerel Mahkemelerde Sonuç Çıkmadı

Öncelikli olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bilgi veren vatandaş, köprülü kavşak yapılmasının ardından tazminat talebinde bulundu. Ancak ilgili kurum tarafından olumsuz yanıt alınınca 2015 yılında mahkeme süreci başladı. Trabzon İdare Mahkemesi son olarak yalnızca kişinin değil, diğer işyeri ve konut sahiplerinin de olumsuz etkilendiğini gerekçe göstererek itirazı reddetti. Hiçbir sonuç alamayan vatandaşın ise son hamlesi Anayasa Mahkemesi oldu. Evin değerini düşüren kavşak için mülkiyet hakkının ihlali kararı bu şekilde çıktı.

Anayasa Mahkemesi Evin Değerini Düşüren Kavşak Hak İhlali

Trafik gürültüsüyle birlikte kavşaktan dolayı yaşanan sorunları Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan vatandaş haklı bulundu. 2013 yılında satın aldığından beri yaklaşık %10’luk bir kaybın olduğunu dile getiren vatandaşı haklı bulan Anayasa Mahkemesi’nden emsal olabilecek bir karar çıktı. Mülkiyet hakkının ihlali kararının çıkmasının ardından Anayasa Mahkemesi kararı gereği yeniden yargılama yapılacak. İlgili dosyanın Trabzon İdare Mahkemesi’ne gönderildiği öğrenilirken nasıl bir sonuç çıkacağı ise merak ediliyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...