Ana Sayfa Blog Evsizlere Karşı Kullanılan 8 Farklı Acımasız "Düşman Mimari" Örneği

Evsizlere Karşı Kullanılan 8 Farklı Acımasız “Düşman Mimari” Örneği

Son zamanlarda dünya üzerinde pek çok şehirde “düşman mimari (hostile architecture)” adı verilen tasarımlar yaygın olarak kullanılıyor. Bu tasarımların temel amacı, evsiz insanların bu alanlarda uyumasını engellemek veya buraların istenilen amaçlar dışında kullanılmasının önüne geçmek.

Yazımızda sizlere bu amaçla yapılan bazı tasarım örneklerini göstermek istiyoruz. “Düşman mimari” ile tanıştıktan sonra etrafınızda bir çok örneğini göreceğinize eminiz. Gelin hep beraber göz atalım.

1) Eğimli Banklar

Bir çok şehirde, parklarda veya otobüs durakları gibi yerlerde eğimli olarak tasarlanmış banklar görmeniz mümkün. Belki bu bankların ne kadar rahatsız olduklarını siz de daha önce farketmiş olabilirsiniz. Bu bankların böyle tasarlanmasının asıl amacı evsiz insanların üzerinde uyumasını engellemektir.

Metro stop bench is tilted so attempting to lay down ends up with you sliding off. from HostileArchitecture

2) Banklardaki Kolçaklar Rahatınız İçin Değil!

Banklarda bulunan kolçaklar her ne kadar sizin rahatınız için konulmuş gibi görünse de asıl amacı bankta uyumayı imkansız hale getirmektir.

Armrests for comfort. Totally not to stop homeless people lying down… from HostileArchitecture

3) Çivili Denizlikler

Daha önce sokakta yere yakın  bir duvarın veya pencerenin önüne koyulmuş çiviler veya çeşitli engeller görmüş olabilirsiniz. İlk bakışta kuşların tünemesini önlemek için konulmuş gibi görünüyor olabilir ancak bu tasarımların asıl amacı insanların buralarda dinlenmesini veya uyumasını engellemektir.

Amsterdam is the land of hostile architecture. from HostileArchitecture

4) Sokak Çivileri

Evsiz insanların uyuma alanı olarak kullandığı pek çok alan onların uyumasını engellemek için çivilerle veya rahatsız edici tasarımlara sahip cisimlerle kaplanıyor.

I’ve never seen so many spikes – NYC from HostileArchitecture

5) Köşelerde De Düşman Mimari Var

Bir çok alan gibi sokaklarda bulunan köşeler de düşman mimariden nasibini almış durumda. İnsanların buralarda oturması, uyuması veya dilenmesini önlemek için çeşitli tasarımlar kullanılıyor.

6) Havalandırma Kapakları İçin Düşman Mimari

Genellikle soğuk havalarda evsiz insanlar ısınmak için havalandırma ızgaralarının üzerinde uyumak istiyorlar. Aşağıdaki gibi yapılar ise bunu engellemeyi amaçlıyor.

7) Köprü Altlarında Kayaları Kullanarak Yapılan Düşman Mimari

Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi bir köprünün altı evsiz insanların burada uyumasını engellemek amacıyla kayalarla kaplanmış.

The city of Düsseldorf, Germany, placed rocks under a bridge to stop the homeless from sleeping there. Activists removed the rocks and placed them infront of the town hall from HostileArchitecture

8) Çıkıntılı Duvarlar

İlk bakışta bu duvarın üstü evsizlerin uyuması için uygun gibi görünüyor olsada aslında durum pek öyle değil. Taşların arasına yerleştirilmiş çıkıntılar yüzünden burada rahatça uyumak neredeyse imkansız.

Ayrıca bu gibi çıkıntılar bazı alanlarda kay kay yapan insanların tehlikeli yerlerde kaymasını engellemek için de kullanılabiliyor.

No, you cannot lay on this stone wall (Boston, MA) from HostileArchitecture

- Advertisement -

(Daha fazla görsel için buraya tıklayarak Reddit’te bulunan “Düşman Mimari (Hostile Architecture)” subredditine göz atabilirsiniz.)

Düşman mimari ile ilgili fikirlerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak bize destek olabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler!

Kaynaklar:

https://www.reddit.com/r/HostileArchitecture

https://en.wikipedia.org/wiki/Hostile_architecture

https://interestingengineering.com/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

2 YORUM

  1. Mimarinin temel hedefi barınma ihtiyacının karşılanmasıdır, kasıt aramıyorum ancak bana göre düşman mimari isimlendirmesi hatalı. Bu olsa olsa indan olamamakla alakalı bir durum. Ayrıca kötülük çok kolaydır. Bunun için bir mimara ihtiyaç duymaz kimse. İyi şeyler çok zor olduğu için mimarlık mühendislik gbi meslekler var.
    (Evet mimarım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR