Ana Sayfa Blog Evsizlere Karşı Kullanılan 8 Farklı Acımasız "Düşman Mimari" Örneği

Evsizlere Karşı Kullanılan 8 Farklı Acımasız “Düşman Mimari” Örneği

Son zamanlarda dünya üzerinde pek çok şehirde “düşman mimari (hostile architecture)” adı verilen tasarımlar yaygın olarak kullanılıyor. Bu tasarımların temel amacı, evsiz insanların bu alanlarda uyumasını engellemek veya buraların istenilen amaçlar dışında kullanılmasının önüne geçmek.

Yazımızda sizlere bu amaçla yapılan bazı tasarım örneklerini göstermek istiyoruz. “Düşman mimari” ile tanıştıktan sonra etrafınızda bir çok örneğini göreceğinize eminiz. Gelin hep beraber göz atalım.

1) Eğimli Banklar

Bir çok şehirde, parklarda veya otobüs durakları gibi yerlerde eğimli olarak tasarlanmış banklar görmeniz mümkün. Belki bu bankların ne kadar rahatsız olduklarını siz de daha önce farketmiş olabilirsiniz. Bu bankların böyle tasarlanmasının asıl amacı evsiz insanların üzerinde uyumasını engellemektir.

Metro stop bench is tilted so attempting to lay down ends up with you sliding off. from HostileArchitecture

2) Banklardaki Kolçaklar Rahatınız İçin Değil!

Banklarda bulunan kolçaklar her ne kadar sizin rahatınız için konulmuş gibi görünse de asıl amacı bankta uyumayı imkansız hale getirmektir.

Armrests for comfort. Totally not to stop homeless people lying down… from HostileArchitecture

3) Çivili Denizlikler

- Reklam-

Daha önce sokakta yere yakın  bir duvarın veya pencerenin önüne koyulmuş çiviler veya çeşitli engeller görmüş olabilirsiniz. İlk bakışta kuşların tünemesini önlemek için konulmuş gibi görünüyor olabilir ancak bu tasarımların asıl amacı insanların buralarda dinlenmesini veya uyumasını engellemektir.

Amsterdam is the land of hostile architecture. from HostileArchitecture

4) Sokak Çivileri

Evsiz insanların uyuma alanı olarak kullandığı pek çok alan onların uyumasını engellemek için çivilerle veya rahatsız edici tasarımlara sahip cisimlerle kaplanıyor.

I’ve never seen so many spikes – NYC from HostileArchitecture

5) Köşelerde De Düşman Mimari Var

Bir çok alan gibi sokaklarda bulunan köşeler de düşman mimariden nasibini almış durumda. İnsanların buralarda oturması, uyuması veya dilenmesini önlemek için çeşitli tasarımlar kullanılıyor.

6) Havalandırma Kapakları İçin Düşman Mimari

Genellikle soğuk havalarda evsiz insanlar ısınmak için havalandırma ızgaralarının üzerinde uyumak istiyorlar. Aşağıdaki gibi yapılar ise bunu engellemeyi amaçlıyor.

7) Köprü Altlarında Kayaları Kullanarak Yapılan Düşman Mimari

Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi bir köprünün altı evsiz insanların burada uyumasını engellemek amacıyla kayalarla kaplanmış.

The city of Düsseldorf, Germany, placed rocks under a bridge to stop the homeless from sleeping there. Activists removed the rocks and placed them infront of the town hall from HostileArchitecture

8) Çıkıntılı Duvarlar

İlk bakışta bu duvarın üstü evsizlerin uyuması için uygun gibi görünüyor olsada aslında durum pek öyle değil. Taşların arasına yerleştirilmiş çıkıntılar yüzünden burada rahatça uyumak neredeyse imkansız.

Ayrıca bu gibi çıkıntılar bazı alanlarda kay kay yapan insanların tehlikeli yerlerde kaymasını engellemek için de kullanılabiliyor.

No, you cannot lay on this stone wall (Boston, MA) from HostileArchitecture

(Daha fazla görsel için buraya tıklayarak Reddit’te bulunan “Düşman Mimari (Hostile Architecture)” subredditine göz atabilirsiniz.)

Düşman mimari ile ilgili fikirlerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak bize destek olabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler!

Kaynaklar:

https://www.reddit.com/r/HostileArchitecture

https://en.wikipedia.org/wiki/Hostile_architecture

https://interestingengineering.com/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Nisan 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

12.000’den Fazla Kişi Astronot Olmak İçin NASA’ya Başvurdu

0
NASA geçtiğimiz günlerde "Artemis Generation (Artemis Nesli)" adlı programı için astronot adaylığı başvurularını almaya başladı. Programın amacı, Ay ve Mars'a gitmek üzere yeni bir...