Ana Sayfa Güncel Faizler Düştü, Konut Projelerinde Fiyatlar %20 Yükseldi

Faizler Düştü, Konut Projelerinde Fiyatlar %20 Yükseldi

Merkez Bankası yönetiminde gerçekleşen değişimin getirdiği faizlerin indirilmesi sonrasında konut projelerinde fiyatlar %20 oranında arttı. Müteahhitlerin maliyetleri gerekçe göstererek konut projelerinin önemli bir kısmında artışa gitmesi ise tepkileri de beraberinde getirdi.

Konut Projelerinde Fiyatlar Arttı

İnşaat sektöründe süregelen olumsuz havanın kırılması için kamu bankaları konut faizlerinde indirime gitti. Birçok banka özelinde de faizler düşürülürken konut projelerinde fiyatlar arttırıldı. Durgunluktan kaynaklı ekonomik nedenlerle artış yapıldığı söyleyen firmaların fırsatçılık yaptığını düşünenlerin sayısı da az değil. İstanbul özelinde yaşanan konut faiz kredilerinde azalma sonrasında Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Sultanbeyli ilçelerinde hareketlik başladı. Çekmeköy, Pendik ve Tuzla ilçeleri de ilk sıralarda gelirken vatandaşların faiz oranlarının indirilmesinden memnun olduğu biliniyor. Buna karşın müteahhit firmalar tarafından yapılan artışlarla ilgili ise tepkiler mevcut.

Faizlerin Düşmesiyle Konut Projelerinde Fiyatlar %20 Yükseldi

Sektörde Fırsatçılık Yapanlar Var

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, olayın tam anlamıyla fırsatçılık olduğunu belirtti. Vatandaşların faiz için az ödeme yapmalarının sektör için önemli olduğunun altını çizdi. Buna karşı firmaların fiyatlarda artışa giderek o paraya da talip olmalarının sektörü baltalanacağını söyledi. Fiyatların balon olduğunu da dile getiren Aşa, buna rağmen hala fiyatlara zam yapılmasının kabul edilemez olduğu dile getirdi. Stok alarmı olduğunu da söyleyen Aşa, sadece İstanbul’da satılmayı bekleyen 371 bin 411 konut var, dedi. Türkiye genelinde 833 bin 569 konutun satılması gerekirken sektörün tüm yükü ikinci el satışlarda. Hali hazırda 2019 yılının ilk 7 ayına bakıldığında %60’a yakın kısmı ikinci el konutları oluşturdu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...