Ana Sayfa Güncel Fikirtepe’de 8 Yıldır Devam Eden Kentsel Dönüşüm Tamamlanmadı

Fikirtepe’de 8 Yıldır Devam Eden Kentsel Dönüşüm Tamamlanmadı

İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı olan Fikirtepe mahallesinde 8 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm süreci hala devam ediyor. Mahallede evleri yıkılan ve yenisi hala yapılmayan hak sahibi vatandaşlar, son aylarda inşaat sürecinin yavaşladığını söylüyor. Kamudan çözüm bekleyen hak sahipleri aynı zamanda inşaat firmasından kira desteği alamadığı için de geçim sıkıntısı yaşıyor.

Kentsel dönüşüm yapılan 61 binadan 41’inde sorun oldu

Firmaların bazıları mali sıkıntılardan dolayı projeleri bıraktı ya da yavaşlattı. Fikirtepe mahallesinde de 61 binadan 41’inde sorun oldu. Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü olan Engin Akgüzel, ”bölgede 15 proje tamamlandı. 5 yapı adasında firmalar işleri bıraktı. 3 yapı da iskan var. Diğer tapularda ise sorun devam ediyor. Sorunlu olan yapıların toplam sayısı 41. Bunların bazılarının yıkımı yıllar önce oldu. Halen daha inşaatı başlanmadı. Bazıları ise yavaş ilerliyor. Mağdur vatandaşların sayısı 60 bini aşıyor’’ dedi.

Fikirtepe’ deki sorunların gündemde olmasından dolayı kamu yetkililerinin de devreye girdiğini söyleyen Akgüzel, ” Bazı firmalar uzun süredir kira desteğini kesti. Vatandaşlar maddi zorluk yaşıyor. Fikirtepe’de bir yol düşünün yolun bir tarafı devletten kir alıyor diğer tarafı ise almıyor. Bunun nedenini bilen yol. Maddi seviyesi yüksek olan ilçelerde kamu desteği veriliyorken buraya maalesef verilmiyor. Bu inşaatların nasıl tamamlanacağına dair herhangi bir çözüm gelmiyor. Geçen yıllarda bazı firmalar projelerini yarım bıraktı. Sonrasında kamu devreye girmiş ve inşaatı üstenmişti. Onlara uzatılan yardım elleri neden bize uzatılmıyor’’ açıklamalarında bulundu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Eylül’de Konut Satışları %15.4 Arttı

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında %15,4 oranında arttı, ipotekli konut satışları yıllık bazda % 410,2 oranında arttı. Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir...