Ana Sayfa Güncel Gayrimenkul Piyasasında Yabancı Akını

Gayrimenkul Piyasasında Yabancı Akını

Son dönemde Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı, özellikle yabancı yatırımcıların ülkemizde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirme oranlarını arttırmaya devam ediyor. Bilhassa 2017’de ön plana çıkan toplam sayıyı da geçen bu yatırımlarda son 6 ay gibi bir dönemde çok daha yüksek rakamlara ulaşıldığı görülüyor. Geçtiğimiz ay yayımlanan istatistikler sayesinde yabancı yatırımcıların ülkemizde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeye devam ettiği görülüyor.

Eylül Ayı Rakamları Yazı Geçti

Yabancılar tarafından gerçekleştirilen yatırımlar Eylül-2018 döneminde ile yapılan satışlar kriz önceki normal dönemlerde Temmuz satışlarının da iki katına ulaştırmayı başardı. Farklı kaynaklarda yer alan haberlere göre İngiliz gayrimenkul şirketi Spot Blue İnternational Property Ltd. Yöneticisi Julian Walker konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Walker, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybı nedeniyle Türkiye’de gayrimenkul satışlarının arttığını belirtti. Bu kapsamda kendi yatırımcılarını Türkiye pazarına yönlendirdiklerini belirtirken, normal değeri 1 milyon Dolar üzerinde olan gayrimenkullerin dahi çok büyük bir düşüş ile Eylül ayında fırsat oluşturduğunu belirtti.2

Gayrimenkul Piyasasında En Büyük Yatırımcısı İranlılar

Türk gayrimenkul sektöründe işlem gerçekleştiren yabancı yatırımcılar arasında ilk sırayı İran alıyor. Bilhassa Alman ve Amerikan müşteriler de ülkemizde gayrimenkul yatırım yapmayı tercih ederken, Türk vatandaşlığı elde edilmesi de Ortadoğu ve Arap ülkelerinde avantaj oluşturuyor. Son dönemde ülkemizde vatandaşlık için gereken yatırım miktarı 1 milyon Dolar’dan 250 bin Dolara düşürüldü.

Bu fırsatlar ile birlikte özellikle Ankara ve ardından İstanbul, Antalya ve Bodrum bu artışları takip eden şehirler arasında yer aldı. Ortaya çıkan bu kriz durumu ile birlikte artan gayrimenkul yatırımlarının 2020 yılında son bularak, yatırımcılar için uzun vadede iyi bir kar oluşturması da bekleniyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

BETON DÖKÜMÜNDE BETON KATKISI ÖNEMİ !  Betonun üretim aşamasındayken ya da beton dökümünden önce transmiksere betonun özelliklerini geliştirme amacıyla ilave edilen maddelere Beton Katkısı denir. Katkı...