Ana Sayfa Güncel Güncel Ticari Gayrimenkul Endeksi

Güncel Ticari Gayrimenkul Endeksi

Endeksa tarafından hazırlanan ve güncel verilere dayanan Türkiye’nin ticari gayrimenkul endeksi, iş yerlerinin metrekare fiyatı, kirası hakkında ip uçları verirken, şehirler arasındaki karşılaştırmayı da imkanlı kılıyor. İş yerlerinin yatırıma dönüşümü hakkında da endeks verileri var olurken son yıllarda satış fiyatlarında %31 oranında artış da bulunuyor. Türkiye genelinde bir işyerinin metrekare cinsinden ortalama satış fiyatı 4.012 TL olarak açıklandı. Ayrıca işyeri fiyatı 481.440 TL seviyesinde. Ortalama kira ise 2.340 TL. Yapılacak yatırım sonrasındaki geri dönüşler ise 18 yılı buluyor. İlk kez yayınlanan bu verilerle ticari gayrimenkul sahasındaki fiyat karşılaştırmaları yapılabilir, şehirler arasındaki farklar ve olanaklar kıyaslanabilir.

En Yüksekler İstanbul ve İzmir

Şehirlere göre sıralamada yapılan endeks verilerinde her zaman olduğu gibi İstanbul lider konumda. Ortalama metrekare satış fiyatı 6.294 TL olurken İstanbul’daki işyerlerinin yatırım olarak çok daha avantajlı olduğu da söylenebilir. Bununla birlikte İzmir’de ise ortalama satış fiyatı 4.958 TL ile ikinci. İzmir’i 4.700 TL metrekare satış fiyatıyla Muğla takip ederken Çanakkale 3.807 TL, Yalova ise 3.680 TL. Ankara ise 3.520 TL ile oldukça gerilerde kalmış durumda.

Mağazalar Ofisleri İkiye Katladı

Türkiye’deki bütün işyerleri özelinde yapılan çalışmalar neticesinde ofis/büro ile dükkan/mağaza ayrımları yapılarak da hesaplamalar gerçekleştirildi. Buna göre şehir bazında bakılmaksızın metrekare satış fiyatı üzerinden değerlendirildiğinde dükkan ve mağazalar 4.160 TL fiyatını içeriyor. Toplam satış fiyatı ise 607.360 TL ortalamaya sahip. Ofis ve bürolar bazında ise ortalama satış fiyatı 391.400 TL’dir.

Ofisler için ortalama kira 2.241 TL olurken son 4 sene bazında %28’lik bir arış durumu 03bulunmaktadır. Buna göre ofis ve bürolarda gerçekleştirilecek yatırımların geri dönüşleri 17 yılı bulmaktadır. Dükkan ve mağazalarda ise kira ortalaması 2.851 TL seviyesinde hesaplanırken 18 yıl geri dönüş süresi verilmektedir. Yıllık satış fiyatındaki 4 yıllık artış ise %31’dir.

Dükkân-Mağazalarda Fiyat-Şehir Kıyaslaması

Dükkan ve mağazalar kategorisinde yapılacak değerlendirmede metrekare satış fiyatı 6.050 TL ile yine İstanbul birinci konumda. İzmir 5.420 TL ile bir hayli uzak aralıkta bulunurken Muğla, Çanakkale, Yalova, Isparta ve Bursa sıralamada üst sıralarda yerini alıyor.

Ofis/Bürolarda Lider Şehir İstanbul

Ofis ve büro özelinde ortalama metrekare satış fiyatının 6.364 TL olduğu İstanbul’u 4.708 TL ile İzmir takip ederken Muğla 4.741 TL, Çanakkale 3.465 TL fiyat düzeylerindedir. Ankara ise 3.171 TL metrekare satış fiyatıyla bu kategoride de oldukça altlardadır.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kentsel Dönüşümle İmar Barışı ile Kayıtlı Yapılar Güçlendirilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından bizzat açıklanan kentsel dönüşümle imar barışı sonrasında kayıtlı haline gelen yapılarda ele alınacak. Kameralar karşısına geçen Kurum...