Ana Sayfa Güncel Güven Endeksleri İnşaat Sektörü Artış Gösterdi

Güven Endeksleri İnşaat Sektörü Artış Gösterdi

Ocak ayına ilişkin açıklanan sektörel güven endeksleri ile birlikte birçok ekonomik konu üzerinde de fikir elde etmek mümkün hale geliyor. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü olmak üzere 3 farklı sektör üzerinden sektörel güven endeksleri açıklandı. Ocak ayındaki değerler, hizmet sektörü ve perakende ticaret için %4 oranında azalma söz konusu iken, inşaat sektörü güven endeksi %2,5 oranında artış gösterdi.

Yapılan açıklamalara göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ocak ayına ilişkin sektörel güven endeksi yayımlandı. Öncelikle hizmet sektörü değerleri de yer aldı. Hizmet sektörü Aralık 2018 tarihine bakıldığında 81,5 iken bu ay bu rakam %4 azalarak 78,3 değerine düştü. Mevsimin etkilerinden arındırılmış şekilde perakende ticaret sektörü güven endeksi %4 oranında azalarak bu ay 92,5’ geriledi

Perakende Ticaret Sektöründe Güven Artışı

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş durumu, mevcut mal stok seviyesi iş hacmi satışlar beklentisi endekslerinin tümü %5,5 azalarak sırası ile 116,6 ve 89,4 değerlerini gösterdi. İş hacmi satışlar endeksi oranı ise 0,2 artarak 76,6 şeklinde kaydedildi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksinde Düşüş

Hizmet sektörü ve perakende sektörüne karşılık olarak inşaat sektörü güven endeksinde ise bir önceki aya göre 55,4 iken bu ay %2,5 artarak 56,7’ye yükseldi. Sektör güven endeksinde kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi %18,2 artış ile 46,4 değerine ulaştı. Toplam çalışan sayısı beklentisi için hesaplanan endeks ise %6,2 azalma gösterirken, 67,1 değerine geriledi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...