Ana Sayfa Reklam Hangi Binalar Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda?

Hangi Binalar Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda?

Enerji kimlik belgesi (EKB), binalarda etkin enerji kullanımını teşvik etmek için kullanılan belgedir. Artan enerji israfının ve bununla ilgili olumsuz sonuçların önüne geçmek için yerel yönetimlerden ulusal yönetimlere kadar önlemler alınmaktadır. Bu önemlerden en önemlisi ise hem mevcut binaları hem de yeni yapılan projeleri kapsayan enerji performansı ölçüm sonuçlarıdır.

2017 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Yasasına göre, mevcut binaların yasanın çıktığı günden itibaren 10 yıl içerisinde bu belgeyi alması gerekmektedir. Mevcut binalarda satış veya kiralama işlemi gerçekleşecekse, kimlik belgesinin alınması zorunludur. Ayrıca yeni yapılacak binalarda proje aşamasında enerji performansı ölçümünün gerçekleştirilmesi ve belgenin alınması gerekmektedir.

Kimlik belgesi konutların yanı sıra ofis binaları, eğitim kurumları ve sağlık binaları için de alınmalıdır. Ayrıca otellerin ve alışveriş merkezi ve ticari merkezlerin de enerji performansını gösteren belgeleri alması gerekir. Kısacası bu belge, tüm yapıları için alınması zorunlu bir belgedir.

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Verilir?

Binaların enerji performansını ölçen bu belge, yetkili EKB uzmanları tarafından verilmektedir. Öncelikle, yetkili uzman binanın aydınlatma, ısıtma, havalandırma ve karbon salınımı gibi özelliklerini değerlendirir. Değerlendirilen binadan elde edilen veriler, referans bina ile karşılaştırılır.

Referans bina, değerlendirilen binayla benzer özelliklere sahip olan binaya verilen addır. Örnek vermek gerekirse, enerji performansı değerlendirilirken konutların benzer özelliklere sahip konutlara göre değerlendirilmesi gerekir. Kont ve ofis binalarının enerji ihtiyaçları farklı olacağı için binaların enerji gereksinimlerine göre değerlendirme yapılması gerekir.

Enerji Performansı Nasıl Değerlendirilir?

Hesaplama aşamasında, gerçek binadan elde edilen verilen referans binanın verileriyle karşılaştırılır. Gerçek bina verilerinin seviyesine göre binanın enerji verimliliği sınıfı değerlendirilir. Bunu daha iyi anlamak adına kısa bir örnek vermek faydalı olacaktır.

Aynı buzdolabı, bulaşık makinası ve çamaşır makinası gibi ev aletlerinde olduğu gibi binalar da A-G arasında enerji verimliliğine sahiptir. İki durumda da mantık benzerdir. Beyaz eşyalarda tüketilen elektrik ele alınırken binalarda aydınlatma, ısıtma gibi tüm enerji tüketen faktörler ele alınır. Böylelikle binanın gösterdiği enerji performansı değerlendirilir ve buna göre kimlik belgesi düzenlenir.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR