Ana Sayfa Ders Notları Yapı Hangi Tapuya Kredi Verilir?

Hangi Tapuya Kredi Verilir?

- Reklam-

Kat mülkiyeti durumu

Yeni binalarda çokça telaffuz edilen  kat irtifakı, kredi için bir koşul olarak yer alıyor. Bina inşaatı öncesinde var olan arsa tapusunun daire tapusuna dönüştürülmesi işlemi olan kat irtifakının problemsiz, hatasız bir şekilde gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Kat irtifakı kurulduktan sonra ise  iskanı alınmış daire için kat mülkiyetinin yapılmasına sıra geliyor. Krediye uygun olan bir daire için herhangi bir ipotek, şerh veya  hacizin daire üzerinde olmaması ve kat irtifakı, iskanı ile kat mülkiyetinin tamamlanmış olması gerekiyor.

Tapu bilgilerinin doğruluğu/uygunluğu

 

Uygun Krediyi Almak İçin Tapu Bilgileri Doğru Olmalıdır.

- Reklam-

Tapuda yer alan tüm bilgilerin gerçeklikle bağlantılı bilgiler olması gereklidir. Bu konu özellikle bir daireyi beğenen ve satın almak isteyen kredi kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir nokta oluyor. Kredi işlemlerinde şeffaf ve eksiksiz davranan bankalar, tutarsız ya da eksik bilgilere sahip olan tapulara krediyi vermekten kaçınıyor.

Evin koşulları uygun mu?

 

İlgili resim
Evin Koşulları Şartlara Uygun Olmalıdır.

Bankalar konut kredisi değerlendirmesi yaparken kişisel araştırmalar da yapabiliyor. Binanın yaşı, konumu, mevcut hali, yakın gelecekte kesinleşen durumu gibi somut ancak değerlendirilebilir kriterler de bulunuyor. Banka açısından düşünüldüğünde olası bir kredinin geri ödenmemesi durumunda geri alabileceği bir gereç anlamına geliyor. Dolayısıyla riski karşılamayan evlere kredi verilmez düşüncesi az da olsa haklılık payı içermektedir.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İmar Kanununa Göre Arsa Düzenlemeleri, Umumi Alanlarda Yapılaşma

Dört tarafı yollarla çevrili, içeride 15, 20 tane belki de daha fazla sayıda parsel olan bir imar adası düşünün. Ama bu adadaki parsellerden bazıları...