Ana Sayfa Güncel Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Her 4 Gençten 1'i İşsiz

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Her 4 Gençten 1’i İşsiz

Kritik öneme sahip olan haziran ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklanırken yıllık bazda artış gözlemlendi. 2019 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla artış %2,38 oldu. İşsizlik %13 olurken işsiz sayısı ise 938 bin kişi arttı.

Tarım Dışı İşsizlik %15,3 Oldu

2019 yılı haziran ayı verileri gelirken toplamda işsiz sayısı 4 Milyon 253 bin kişi oldu. 2018 yılının aynı ayıyla karşılaştırıldığında toplamda 938 bin kişinin işsiz kaldığı görüldü. İşsizlik oranında artış ise yıllık bazda %2,8 olurken toplamda %13 işsizlik seviyesi söz konusu. Tarım dışı işsizlik oranı ise %15,3 olarak hesaplandı. Genç nüfus olarak ifade edilen 15-24 yaş arasında ise işsizlik tırmanmaya aralıksız devam ediyor. Hali hazırda yıllık bazda artışın en yüksek olduğu sınıflandırma olması da dikkatlerden kaçmadı. %5,4 artan genç nüfusta işsizlik %24,8 olurken her dört gençten bir tanesi işsiz durumda. 15 ile 64 yaş grubunda ise artış oranı %2,9 olarak açıklandı.

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Tırmanış Sürüyor

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Can Sıkmaya Devam Ediyor

İstihdam oranları verisinde de geçen yıla göre azalış dikkat çekiyor. İstihdam oranı %2 azalırken %46,4 seviyesinde kalması da sektörel bazlı problemleri gösterir nitelikte. Bir önceki yıla kıyasla aynı dönemde istihdam edilenlerin sayısında da 802 bin kişilik azalma var. İşgücüne katılım oranı %53,3 olurken kadın istihdamın sorunların devam ettiğini söylemek yanlış olmayacak. Kayıt dışı çalışanların oranı ise %35,2 olarak açıklanırken haziran ayı işsizlik rakamları sonrasında ekonomi parametlerinde olumsuz değişimler kendisini gösterebilir.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Küresel Barış Araştırmasına Göre Dünyanın En Tehlikeli 10 Ülkesi (2019)

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, her yıl açıkladığı dünyanın en tehlikeli ülkeler raporunu bu yıl da yayınladı. Rapor, 2019’un en tehlikeli ülkelerini iç savaş, kuraklık,...