Ana Sayfa Güncel Haziran Ayı Konut Satışları Rakamlarında Kayıp

Haziran Ayı Konut Satışları Rakamlarında Kayıp

TÜİK tarafından açıklanan istihdam verileriyle birlikte Haziran ayı konut satışları son durumuna ilişkinde veriler can sıkıcı nitelikte. Türkiye geneli için açıklanan 2019 haziran aynı satışlarında yıllık gerileme %48,6 olarak belirtildi. Yani, bir yıllık süreçte bir aylık periyotun satışları yarı yarıya erimiş durumda. Haziran ayı içerisinde tüm yurt genelinde satışı gerçekleşen konut sayısı ise 61 bin 355’te kaldı.

Haziran Ayı Konut Satışları Büyük Kayıp Verdi

%48,6 oranında bir yıllık düşüş gösteren konut satışları haziran ayında da yatırımcısını üzüyor. İstihdamda en fazla gerileme yaşanan sektör konumundaki inşaatta konut satışlarının veri raporları da ortaya çıktı. Buna göre toplamda 61 bin 355 konut satışı söz konusu olurken en fazla konutun İstanbul’da satıldığı da ifade edildi. 10 bin 060 konut satışının haziran ayı içerisinde yapıldığı İstanbul’ u ise 5 bin 430 konutla Ankara ve 3 390 konut sayısıyla Antalya takip ediyor. Bu üç kentin toplam satışı ise ülke genelinde %30’ luk bir paya denk geliyor.

Haziran Ayı Konut Satışları Rakamlarında Kayıp

En Az Satış Yapılan Kentler

Birçok kent çerçevesinde ise konut satışları çok daha kötü durumda. En az konut satışının gerçekleştiği il Ardahan olurken haziran ayında yalnızca 4 adet konut satıldığı öğrenildi. Hakkari’de 15 ve Bayburt il genelinde ise haziran ayı konut satışları 38 ile dip yaptı. İstihdam özelinde işsiz sayısının 706 bin seviyeleri aşılırken aynı zamanda 2019 yılının ilk çeyrek daralması %10’luk durumun çok daha kötü noktalara gidebileceği de şimdiden dillendirilmeye başlandı.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

5 Aralık Dünya Mühendisler Gününüz Kutlu Olsun

Emekli, çalışan, işsiz, atama bekleyen, yeni mezun, tüm mühendis ve mühendis adaylarının 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü Kutlu Olsun.  Ülkemizde her yıl 5 Aralıkta kutlanan...