Ana Sayfa Güncel Konut Satışlarında Geriye Gidiş Sürüyor

Konut Satışlarında Geriye Gidiş Sürüyor

2018 yılın ikinci yarısından itibaren hissedilir derecede artan olumsuzlukların hali hazırda satışlara yansımaya devam ettiği ortaya çıktı. Türkiye genelindeki konut satışlarında %5,3’lük bir azalma söz konusu. 2019 yılının üçüncü ayı toplamda 105.046 konut satışı gerçekleşirken 2018 yılının aynı ayına kıyasla azalma hızlanarak devam etti. Toplam konut satışlarında ise ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir gelirken konut satışının en düşük olduğu kentler ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt olarak sıralandı.

Kentlerin Sayısal Verileri

İstanbul özelinde satışı yapılan konut sayısı 19.140 olurken toplamda %18,2’lik bir kısmı temsil ediyor. Ankara ise %10,1 pay sahibi olduğu verilerde 10.619 yeni konut satışına sahip kent durumunda. Bir önceki yıla göre ağır kayıpların yaşandığı söylenebilirken İzmir’in toplam konut satışındaki payı ise yalnızca %6,1. Bununla birlikte en düşük satış verilerine sahip kentlerden olan Bayburt’ta sadece 27 konut satışı gerçekleştirilmiş. Hakkari’de 5 ve Ardahan’da ise 7 konut satışı olduğu yansıyan diğer bilgiler arasında.

İpotekli satışlarında da toplam konut rakamlarına üzerinde önemli bir etkisi olduğu da görülüyor. Buna göre %21,7’lik paya sahip olan ipotekli satışlarda da ilk sırada yine İstanbul geliyor. Yalnızca İstanbul’da 3.462 konut satışı ipotekli olarak gerçekleştirilmiş olup %15,2 payı gösteriyor. Toplam konut satışlarında ipotek oranının en yüksek olduğu şehir ise Artvin oldu. Buna göre şehirde yapılan konut satışlarından her ikisinden bir tanesi ipotekli konut satışı oldu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...