Ana Sayfa Güncel Konut Satışlarında Geriye Gidiş Sürüyor

Konut Satışlarında Geriye Gidiş Sürüyor

- Reklam-

2018 yılın ikinci yarısından itibaren hissedilir derecede artan olumsuzlukların hali hazırda satışlara yansımaya devam ettiği ortaya çıktı. Türkiye genelindeki konut satışlarında %5,3’lük bir azalma söz konusu. 2019 yılının üçüncü ayı toplamda 105.046 konut satışı gerçekleşirken 2018 yılının aynı ayına kıyasla azalma hızlanarak devam etti. Toplam konut satışlarında ise ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir gelirken konut satışının en düşük olduğu kentler ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt olarak sıralandı.

Kentlerin Sayısal Verileri

İstanbul özelinde satışı yapılan konut sayısı 19.140 olurken toplamda %18,2’lik bir kısmı temsil ediyor. Ankara ise %10,1 pay sahibi olduğu verilerde 10.619 yeni konut satışına sahip kent durumunda. Bir önceki yıla göre ağır kayıpların yaşandığı söylenebilirken İzmir’in toplam konut satışındaki payı ise yalnızca %6,1. Bununla birlikte en düşük satış verilerine sahip kentlerden olan Bayburt’ta sadece 27 konut satışı gerçekleştirilmiş. Hakkari’de 5 ve Ardahan’da ise 7 konut satışı olduğu yansıyan diğer bilgiler arasında.

- Reklam-

İpotekli satışlarında da toplam konut rakamlarına üzerinde önemli bir etkisi olduğu da görülüyor. Buna göre %21,7’lik paya sahip olan ipotekli satışlarda da ilk sırada yine İstanbul geliyor. Yalnızca İstanbul’da 3.462 konut satışı ipotekli olarak gerçekleştirilmiş olup %15,2 payı gösteriyor. Toplam konut satışlarında ipotek oranının en yüksek olduğu şehir ise Artvin oldu. Buna göre şehirde yapılan konut satışlarından her ikisinden bir tanesi ipotekli konut satışı oldu.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

130 bin hanenin kullanacağı elektrik çöpten üretiliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama tesislerine kurduğu biokütle enerji tesisleri ile bugüne kadar 32 milyon 217 bin kilowatt yaklaşık 130 bin hanenin...