Ana Sayfa Güncel Hedef 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüşümü

Hedef 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüşümü

Aylardır merakla beklenen Kentsel Dönüşüm Eylem Planı toplantısında konuşan Kurum, 1.5 Milyon konut dönüşümünün 5 yılda tamamlanacağını kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum tarafından kentsel dönüşüm süreçleriyle ilgili tüm ayrıntılara değinildi.

Yıllık Hedef 300 Bin, 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüşümü

Türkiye için deprem riskinin her an söz konusu olduğunun altını çizen Bakan Murat Kurum, her kent için dönüşüm projelerinde hızlanma olacağını vurguladı. İstanbul’da her yıl 100 bin konut dönüşümü yapacaklarını dile getirdi. Ülke genelinde ise yıllık 300 bin olmak üzere hedef 5 yılda 1.5 Milyon konut dönüşümü.

Müteahhitlik Sektörü Disipline Edilecek

Gönüllü ve hızlı kentsel dönüşüm için 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı açıklandı. Her konuya açıklık getiren Kurum, müteahhitlik sektörünün disipline edileceğini de kaydetti. Tek taraflı fesih hakkı gelirken aynı zamanda inşaatların bitirilmesiyle ilgili garanti de istenecek. Belediyeler için ise ilerleme raporu hazırlama durumunun zorunlu hale geleceğini duyurdu. Her kent için özel olarak çalışma yapıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Hedef 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüşümü

11 Milyar TL Kaynak Aktarımı Yaptık

2012 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlarla başlayan kentsel dönüşümde yakalanan başarılarda anlatıldı. Hali hazırda 53 farklı kentte bulunan 281 alanda çalışmalara başlanırken toplamda 1 Milyon 166 bin bağımsız birimin dönüşümü de tamamlanmış durumda. Bakan Kurum tarafından açıklanan verilere göre ise kentsel dönüşüm projelerine 11 Milyar TL kaynak aktarımı gerçekleşmiş.730 bin binanın denetimi yapılırken yapımı devam eden 393 binanın bulunduğunu da dile getirdi. 22 Milyon vatandaşın an itibariyle bitmiş olan konutlarda ikamet etmesinin de sevincini yaşadıklarını paylaştı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Zemin Sınıflandırması Testi (Kendinizi Deneyin!)

Zeminlerin sınıflandırılması ile ilgili testimiz yayında! Testimiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın! Hazırsanız; TEST BAŞLIYOR Bilgilerinizi taze tutmak adına zemin sınıflandırılması ile ilgili yazıma...