Artık herkes müteahhit olamayacak! Emlak sektöründe yaşanan en büyük problemlerden biri de gerekli deneyim ve yeterliliğe sahip olmayan müteahhitlerin boyunu aşan projelere girerek alıcıları mağdur etmesidir. Yarım kalan projeler ile hem hayallerini hem de paralarını kaybeden gayrimenkul alıcıları artık bu sorunlarla karşılaşmayacak gibi gözüküyor.

Müteahhitler Sınıflandırılacak

Müteahhit, yeterlilikleri baz alınarak A ve H arasındaki harflerle sınıflandırılacak. Yapacağı projeyi sahip olduğu kategoriye göre yapabilecek. Şayet yaptığı proje sahip olduğu kategoriye uygun değil ise ruhsat alınamayacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının attığı bu adım ile yeterliliğe sahip olmayan müteahhitlerin sektöre girmesi de engellenecek, böylelikle sektördeki dengeler daha iyi sağlanmış olacak. Murat Kurum (Çevre ve Şehircilik Bakanı); ‘Önüne gelen inşaat yapamayacak’ açıklamasında bulunarak geçtiğimiz aylarda sektörde oldukça merak uyandırmıştı. Kasım ayında ise kanun düzenlemesi yapılacak. Yönetmelik taslağı tamamlanan projeye göre müteahhit firmaları toplamda 9 sınıfa ayrılacak ve yapacakları inşaatları kendi yeterliliklerine uygun tamamlayabilecek.

İşte Kategoriler :

A sınıfı kategorisine girecek olan müteahhitlerde aranan şart, son 15 yıl içerisinde tek sözleşmede kapsamında 90 milyon liralık iş gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Eğer müteahhit A sınıfı kategorisinde ise istediği metrekarede inşaat yapabilecek. B sınıfı 65 bin metrekare, C sınıfı 45 bin metrekare, D sınıfı 30 bin metrekare,  E sınıfı 15 bin metrekare, F sınıfı 5 bin metrekare, G sınıfı 3 bin metrekare H sınıfı ise ne fazla 1.000 metrekare alana sahip inşaat yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here