Ana Sayfa Güncel Heyelan Sonrasında 67 Bina Mühürlendi

Heyelan Sonrasında 67 Bina Mühürlendi

Karadeniz’in Ordu kentindeki Gölköy’e bağlı Sarıçam mahallesindeki tehdit oluşturan binaları tespit çalışmaları devam ederken 67 riskli bina mühürlendi. Öncesinde kullanılması söz konusu olmayan binaların boşaltılması istenirken felaketten sonra bile vatandaşlar mahalleyi terk etmedi. Tekrardan mahalleye dönen sakinlerin binalarda kalmaya devam etmesi üzerine ise hem valilik hem de belediye ekiplerince harekete geçilmesi talimatı verildi.

Mahalleli Binaları Boşaltmayınca 67 Bina Mühürlendi

Tahliye çalışmaları yapılan bölgede iki hafta önce meydana gelen şiddetli yağışlar sonucunda büyük maddi zararlar ortaya çıkmıştı. Riskli olarak belirtilen binaların hali hazırda kullanıma devam edilmesi ise yetkililerin harekete geçmesini beraberinde getirdi. Her an sel felaketiyle karşı karşıya olunmasına rağmen bazı mahalle sakinlerinin binalarını terk etmek istemediği de belirtiliyor. Buna karşın yapılan incelemelerin sonrasında 67 konut için tahliye kararı çıkartıldı. AFAD uzmanları tarafından yapılan jeolojik etüt raporu sonuçlarına göre 67 binanın boşaltılmasına ve mühürlenmesine karar verildiği de belirtildi. Buna rağmen yine de bazı vatandaşların mahallede kalmak istediği de görüldü. Bu binaların riskli olduğu anlatılmasına rağmen boşaltma işlemleri yapılmaması üzerine riskli olan yapılar mühürlendi.

Valilik Tarafından Kira Yardımları Yapılacak

Zabıta ekipleri tarafından 67 riskli bina mühürlendi ancak buna karşın gidecek yerleri olmadığını söyleyen vatandaşlarda bulunuyor. Bununla birlikte konutlarını nakil edecek kişiler için valilik tarafından kira yardımı verilecek. Ayrıca hak sahibi olan afetzedeler için uygun yerleşim yerlerinin tespiti içinde çalışma yapılacak. Yeni afet konutları yapılacağı da öğrenilirken bazı bina sakinleri ise evlerinden ayrılmayacağını dile getirdi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yurt Dışında İnşaat Mühendisliği | Avantaj-Dezavantajları

Mühendisliğin avantajlı yönlerinden biri de ülkeler değişse de mühendisliğin bölgeye özgü kuralları ve kanunları haricinde her yerde ortak bilim altındadır ve aynıdır. Bunun getirmiş olduğu...