Ana Sayfa Güncel Heyelanla Mahalle Yok Oldu

Heyelanla Mahalle Yok Oldu

Ordu’nun Aybastı ilçesindeki Sağlık Mahallesi ’nde bir kez daha heyelan meydana geldi. Büyük bir paniğe sebep olan heyelanla birlikte mahallenin tamamında binalarda hasarlar oluştu. Zemin kaymalarının devam ettiğinin belirlenmesi üzerine ise mahallenin tamamen boşaltılmasına karar verildi.

Heyelanla Olanlar Sürpriz Değil

Üç ay önce meydana gelen heyelanın ardından AFAD tarafından Sağlık Mahallesi’nde gerekli incelemelerin yapıldığı ortaya çıktı. Buna göre zeminde büyük oranda kayma tespit edilirken aynı zamanda 17 binanın tahliyesine karar verildi. Bu binaların kullanılmaması, bina sakinlerinin yakın akrabalarının yanına yerleştirilmesiyle büyük bir felaketin önüne geçildiği de anlaşıldı. Belediye tarafından kira yardımı alan mahalle sakinlerinin ise son heyelanla birlikte diken üstünde oldukları belirtiliyor. Mahalle girişinde bekleyen vatandaşların evlere alınmadığı bilgisi gelirken heyelan riskinin halen devam ettiği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Heyelan ile Mahalle Yok Oldu

Heyelana Karşı Plan Yok

Konuyla ilgili çalışmaları mevcut olan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş ise heyelanlarda volkanik kayaçların etkili olduğunu öne sürdü. Özellikle şubat ayı içerisindeki yağışlarla birlikte tam aktif bir heyelan yaşandığının altını çizen Bektaş, risklerin devam ettiğini de dile getirdi. Bölgede çeşitli yerlerde heyelan risklerinin çok yüksek olmasının yanı sıra, şehir planlamasına açılmasını da eleştiren Bektaş, kanunların uygulanmamasından yakındı. Dere içine yapılan binaların mutlak suretle yıkılmasının gerektiğini de ifade etti. Özellikle heyelan olma ihtimali yüksek bölgelerde 8 katlı binaların dahi bulunması da bu tip felaketleri kaçınılmaz hale getiriyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...