Ana Sayfa Güncel İmar Barışı Başvuru Sayısı 11 Milyona Ulaştı

İmar Barışı Başvuru Sayısı 11 Milyona Ulaştı

Türkiye genelinde uygulanan ve büyük bir rağbet gören imar barışı süreci ile ilgili son veriler ortaya çıktı. Mülkiyet ile birlikte imar ve ruhsat problemlerine sahip 11 milyondan fazla vatandaşın başvurduğu imar barışında önemli bir kazanım elde edildi. Başvurular devam ederken son tarih ise 15 Haziran. Yapı kayıt bedeli için ise ödeme tarihinde son gün 30 Haziran. Bugüne kadar devam edecek imar barışıyla şu ana kadar 18 Milyar TL gibi bir gelir elde edildi.

Kurum Tek Tek Yanıtladı

TBMM gündeminde sorulara cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son bilgileri de bu şekilde vermiş oldu. Hali hazırda Cumhurbaşkanlığı kararıyla başlanılan imar barışı kapsamında 9 milyon 870 bin bağımsız bölüm için yapı kayıt belgesi başvurusu olduğunu sözlerine ekledi. Ancak taksitlendirme isteklerinin ise mümkün olmayacağını da dile getirdi. Bizzat Kurum tarafından yapılan açıklamada belgenin düzenlenmesi için tüm tutarın tam olarak ödenmesi gerektiği ve bundan dolayı taksitlendirme planının olmadığını ifade edildi.

Hedefe Yaklaşıldı

İmar barışı için hedefin 13 milyon olarak açıklanmasının ardından son günlere girilirken 11 milyonun üzerinde bir başvuru olduğu da belirtildi. Buna göre hedeflenen duruma çok yaklaşıldığı belirtilirken geri kalan vatandaşlar da E-Devlet üzerinden kolaylık başvuru yapılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi alımının gerçekleşmesi durumunda ise binaların yıkım işlemleri de durduruluyor. Tapu kayıtlarında var olan sorunlardan dolayı abonelik almama problemleri de çözüme kavuşturuluyor. Hızlı bir şekilde yapıyla ilgili cezaların iptal edildiği ve elektrik, su, doğalgaz bağlantılarının gerçekleştirildiği de biliniyor.

Kaçak Yapılara İmar Barışı Yok

Yapılar Maliye kayıtlarına geçirilirken usulsüz bir şekilde işlemlerin yapılmasına ise izin verilmeyeceği de açıklandı. Kaçak inşaatların kesinlikle İmar barışı sürecinden yararlanmadığı ve yararlanmayacağı da dile getirildi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Her 4 Gençten 1’i İşsiz

Kritik öneme sahip olan haziran ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklanırken yıllık bazda artış gözlemlendi. 2019 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla artış %2,38 oldu....