Ülkemizde bulunan yaklaşık 13 milyon sorunlu yapıya çözüm getiren imar barışı, devletin vatandaşla barışmasını sağlayacak. Ancak  bu barışmayı fırsata çevirmeye çalışan bazı vatandaşlar kanunsuz yollara başvuruyor.

Meclisten geçen imar barışı yasasına göre, 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak yapılmış yapılara yapı kayıt belgesi verilebilecek. Bu belge ile ruhsatsız binalar kayıt altına alınmış olacak. Ayrıca yapı kayıt belgesi alınan yapılar için tahsil edilemeyen para cezaları ve alınmış olan yıkım karaları iptal edilecek.

O TARİHTEN SONRA AF YOK!

2018 yılından kaçak olarak inşa edilen yapılar imar barışı kapsamına girmiyor. Bazı vatandaşlar imar barışı başvuru süresine yetişebilmek için 2018 yılından sonra başladıkları inşaatlara hız verdi. Ancak 31 Aralık 2017 tarihinden sonra inşa edildiği tespit edilen binalara yıkım ve para cezası uygulaması devam edecek.

BURSA’DA KAÇAĞA GEÇİT YOK!

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Hamitler ve Güneştepe mahallelerinde kaçak olarak inşa edildiği belirlenen 5 bina, belediye ekiplerince yıkıldı. 2018 yılından sonra inşa edildikleri tespit edilen binalar imar barışı kapsamında yer almıyordu.

BİNA SAHİPLERİNDEN TARİH OYUNU

Osmangazi Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak olarak inşa edildiği tespit edilen binalar için yıkım kararı çıkmıştı. Binalarının yıkılmasını istemeyen ev sahiplerinin farklı bir yola başvurdukları ortaya çıktı. Bina sahiplerinin, yapılarını 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış gibi göstererek yapı kayıt belgesi almak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundukları tespit edildi. Ancak zabıtalar tarafından yapılan incelemelerde binaların 2018 yılı içerisinde yapıldığı tespit edildi.

Hamitler Mahallesi’nde 4, Güneştepe Mahallesi’nde ise 1 olmak üzere toplam 5 kaçak bina imar barışı kapsamında yer almadıkları gerekçesiyle belediye ekiplerince yıkıldı.

KAYNAK: OLAY

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here