Ana Sayfa Güncel İmar Barışı İçin Süre Uzatılmayacak

İmar Barışı İçin Süre Uzatılmayacak

Çok büyük bir kapsamda devam edegelen imar barışına dair Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nın gerçekleştirilmesinin sonrasında basının sorularını yanıtlayan Kurum, son verileri de paylaştı. Buna göre çok güzel bir sürecin sonuna geldiklerini vurgulayan Kurum, imar barışı için süre uzatılmasının ise söz konusu olmayacağını ifade etti.

Toplamda 19 Milyar 300 Milyon Lira gibi bir bedel kazanıldığını vurgulayan Kurum, imar barışı süresinin uzatılmasına dairde bilgi verdi. Özellikle yoğun taleplerden dolayı iki kez sürecin uzatıldığının altını çizen Kurum, artık bu sürenin sonlanacağını ifade etti. Hiçbir şekilde sürenin tekrardan uzatılmasının gündemlerinde olmadığını da söyledi. Söz konusu düzenlemeyle birlikte devletin önemli bir gelir elde ettiğini de anlatan Kurum, kaçak yapıların ise yıkım süreçlerinin belediyeler tarafından yapılacağını kaydetti.

İmar Barışı İçin Süre Uzatılmayacak

İmar Barışı İçin Süre Sonuna Gelindi

Elde edilen kazançların yanı sıra 10 Milyon 79 bin vatandaşın bu anlaşmadan fayda sağlandığı da kaydedildi. Bununla birlikte imar barışı süresi 15 Haziran 2019 günü yani bugün dolacak. Bugüne kadar gerçekleştirilen işlemlerin devamlığı sağlanacak olup sürenin uzatma durumu şu an için mümkün görünmüyor. Katılım durumları hakkında da bilgilendirme yapan Kurum, en fazla başvuruya sahip kentin 1 Milyon 747 bin ile İstanbul olduğunu sözlerine ekledi. İkinci sırada ise 811 bin 452 başvuruyla İzmir gelirken Başkent Ankara ise 469 bin başvuruya sahip üçüncü şehir konumunda bulunuyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İstanbul’un Tarihi Yapıları Depremde Nasıl Ayakta Kalacaklar

Olası İstanbul depremi halinde kentte bulunan yaklaşık 35 bin kültür varlığı hakkında değerlendirmede bulunan İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Başkanı...