Ana Sayfa Güncel İmar Barışında Fırsatçılıkta Son Nokta

İmar Barışında Fırsatçılıkta Son Nokta

Antalya ilinde imar barışından fırsatçılık yaparak kaçak yapı üzerinden Yapı Kayıt Belgesi başvurusu olduğu tespiti yapıldı. Uydu görüntüleri karşılaştırılarak tüm kaçak yapıların tespiti tek tek kaydedildi. Fırsatçıların kaçak yapıları genellikle denize yakın olan hazine arazileri üzerinde olduğu belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan imar barışı, 13 milyon konutun Yapı Kayıt Belgesi alması ile imar ve iskan sorunun çözümlenmesi hedeflendi. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız ve ruhsata uygun olmayan konutlar için Yapı Kayıt Belgesi alarak imar barışından yararlanma ile ilgili başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek.

64 Konut Belediyeler Tarafından Yıkıldı

Antalya’da imar barışı kapsamında fırsatçılık olduğu ve bu durum ile ilgili yetkililere gün içerisinde yaklaşık 20 şikayet geldiği bildirildi. Yetkililer tarafından söylenenlere göre, 145 bin 33 Yapı Kayıt Belgesi’nin 65’i hakkında şikayet oldu. Gelen şikayetler sonucunda denetim yapılması ile yapıların 1 Ocak 2018 yılından sonra yapıldığı belirlendi. Bu yüzden denetim ile belirlenen bu yapıların yapı kayıt belgeleri iptal edildiği söylendi. Müfettişler tarafından yapılan tespitlere göre 350 inşaat devam ederken 64 konut ise belediyeler tarafından yıkıldı.

E- devlet üzerinden yapılan yapı maliklerinden birisi ya da vekilleri tarafından doldurulan Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu sonucunda, Antalya’da toplamda başvuru sayısı 145 bin 33 olduğu belirlendi. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan ödeme 1 milyar 22 milyon 144 bin TL’dir. İmar barışından en çok yararlanan ilçe ise Manavgat oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Jeo Taşıma – Geoteknik Rapor Hazırlama Yazılımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 09 Mart 2019 tarihinde “Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatını”  yayınlaması ile birlikte Zemin Etüt Raporları; Veri...

Depremi ve Dünü Unuttuk