İMO: Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

0
439

İMO:Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir İnşaat mühendisi, Ankara Mamak`ta yaptığı denetleme faaliyetleri sırasında şantiyedeki imalatların projesine uygun yapılmasını talep etmesi sebebiyle yapı müteahhidi ve çevresindekiler tarafından organize bir şekilde saldırıya uğradı. Bu çirkin saldırının ardından Ankara İMO şubesi şu şekilde açıklama yaptı.

Açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak üyemizin yanında olup hukuki süreci izlemekle birlikte yapıya ait tespit edilen eksikliklerin giderilmesi hususunda Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

İnşaat Mühendisliği doğrudan kamu yararını gözetmekle sorumlu bir meslektir. Özellikle deprem riski yüksek bir ülke olmamız sebebiyle yaptığımız denetim faaliyetlerinin önemi bir kat daha artmaktadır. Bugün arkamızı dönerek görmezden geldiğimiz her uygunsuzluk yarın onlarca insanın hayatına mal olabilecek sakıncalar taşıyacaktır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak yıllardır kamusal denetim hizmeti olarak yürütülmesini önerdiğimiz Yapı Denetim Hizmetlerinin piyasa koşullarına terk edilmesi kabul edilemezdi. Bugün geldiğimiz noktada yapılan değişikliklerle müteahhit ile yapı denetim firmaları arasındaki ticari bağın koparılması olumlu bir gelişme olarak görülse de yeterli değildir. Yaşadığımız bu olay yapı denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımız için tedirgin edici nitelikler taşımaktadır.

Bu sorun İnşaat Mühendislerinin konumunun güçlendirilmesi ile aşılabilir. Kamu adına denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımıza yapılan saldırılar, kamu görevlilerine yapılmış sayılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır. Aksi halde yaşanacakların bedelini sadece şiddete uğrayan meslektaşlarımız değil yeterli denetim hizmeti alamayan halkımız ödeyecektir. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bahse konu vahim olayın takipçisi olacağımızı belirtiyor ve benzeri olayların yaşanmamasını diliyoruz.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here