Ana Sayfa Güncel İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

2018 yılından bu yana daha da derinleşen ekonomik krizin, 2019 yılında da devam etmesiyle ilgili inşaat işçileri konuştu. Var olan iş durumlarının büyük oranda kaybedildiğini söyleyen işçiler, kahvede oturmaktan bıktıklarını da belirtti. Sektör özelinde en büyük sorun ise nakit sıkıntısından kaynaklı maaş ödeme güçlüğü geliyor.

İnşaatta İstihdam Kaybı Yükseliyor

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafından açıklanan raporda inşaat işçilerinin durumu gözler önüne serildi. Ağustos 2019 İnşaat Sektörü Raporu’nda çarpıcı bilgiler var olurken sektör genelindeki daralma dikkatleri çekiyor. Hali hazırda GSYH için %2,6 azalma tespiti yapılırken inşaat sektöründe ise negatif performans oranı %10,9 olarak gösterildi. 2019 yılının üçte ikisini kapsayan ilk 8 ayda toplam istihdam 1 milyon 611 bin kişi oldu. 2018 yılının sadece ilk çeyreğinde 2 Milyon 155 bin kişi olduğu düşünülünce istihdam kaybı da ortaya çıkıyor.

İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

İnşaat İşçileri Sektörün Durumunu Anlatıyor

İnşaat işçileri kanayan sektöre özel açıklamalar yaparken meslektaşların durumlarını da en net şekilde ifade etti. Var olan iş durumlarının eski planlamalar olduğu söylendi. İnşaat işçisi olan Abdurrahman Karahan ise iş aramak için birçok işçi ve ustanın Irak’ın kuzeyine gittiğini dile getirdi. Büyük firmaların bir anda sektörden çekilmesi, yurt dışı yatırımlarına başlaması ise inşaat işçilerini etkileyen bir başka önemli faktör. Ekonomik kriz bahanesiyle işten çıkarılanların ailevi sorunlar yaşadığı da verilere yansıyan bir başka durum. Devamlı kahvehanelerde oturan işçilerin boşanma süreçleri de çok daha erken oluyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...