Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat İşçilerine Belge Zorunluluğu Geliyor

İnşaat İşçilerine Belge Zorunluluğu Geliyor

İnşaat işi yapan işçiler, yaptığı işin kategorisine göre MYK tarafından verilecek olan mesleki yeterlilik belgesi olmadan 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren çalışması mümkün olmayacak. Türkiye çapında bazı büyük inşaat firmaları bu zorunluluğu yaklaşık 1 yıldır sürdürmekte ve inşaat sahasında çalışan işçileri mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştırmamaktadır.

Belge Nasıl Alınıyor?

Mesleki Yeterlilik Kuruluşu (MYK) sınav ve belgelendirme işlemleri için çeşitli kuruluşları yetkilendirmişti. Bu yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurularak, yapılacak sınav neticesinde başarılı olacak olan işçiler belgelerini almaya hak kazanmaktadır. İlgili kanun çerçevesinde birçok iş alanlarında olduğu gibi inşaat sektöründe de belgelendirilir. Nitelikli iş gücüne sahip olunması ve böylelikle verimliliğin de arttırılması hedefleniyor. İşçinin yaptığı işe istinaden almış olduğu ustalık belgesi var ise Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayacak. Ayrıca mesleki teknik okulları, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak almış oldukları diplomalarında veya belgelerinde inşaatta yapacağı işin eğitimini aldığı yazıyor ise bu belge şartı aranmayacak. Örneğin; bir işçi inşaatta taş duvar ustalığı yapmak üzere iş başı yapıyor, ancak daha önceki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığından almış olduğu “inşaat kalıpçısı” belgesi ise 31 Aralık 2019 tarihinden sonra taş duvar ustalığını yapması mümkün olmayacak.  MYK ya başvurarak yapacağı işin belgesini almak zorunda. Üstelik vatandaşların belge ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Emlakçılar İçin De Belge Zorunluluğu

5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre;  emlak danışmanları, emlak pazarlamacıları, emlak firması sahibi, emlak firması şube müdürlerinin de Mesleki Yeterlilik Belgesini alması konusunda zorunluluk getirildi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

  1. Belge için yapılan sınavlar , uygulamalar ve denetlemeler formalite usülü yapılacağı için bunun hiç bir işe yaramayacağından eminim ve inşaat imalatında diğer sektörlerde olduğu gibi en önemli faktörlerden biri uygulamadır . Görüyoruz ki şantiyelerde düzgün işçilik sergileyen çok az insan var ve bunun üstüne yetmezmiş gibi kendi bildiklerini doğru yada yanlış olarak yapmaya çok meğilli insanlar var . Yani saha şeflerinin donanımı kadar işçilikde önemlidi uygulama konusunda ne yazıkki hala bir çok ülkenin gerisindeyiz bu konuda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Volkswagen Türkiye Fabrikasının Yeri Belirlendi!

Hangi ülkeye yatırım yapacağı uzunca bir zamandır konuşulan Volkswagen Türkiye fabrikası için yerini belirledi. Devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelerin sonrasında yatırım kararı alan Alman firmasının...