Ana Sayfa Güncel İnşaat İşçisine Yeterlilik Belge Şart Oldu

İnşaat İşçisine Yeterlilik Belge Şart Oldu

- Reklam-

Yapılan yeni düzenlemeye göre ‘Tehlikeli’ ve ‘Çok tehlikeli’ sınıflarında yer alan çeşitli meslek gruplarına mesleki yeterlilik belgesi şart hale geldi. Buna göre aralarında inşaat demircisi, kalıpçısı ve duvarcısı gibi çeşitli işçilerin mutlaka belgeye sahip olması gerekecek. Aksi durumda ise işçilerin artık kamu hizmet alım ve yapım süreçlerinde çalıştırılması söz konusu olmayacak.

Konuyla ilgili ilk açıklamalar Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan’dan geldi. Bazı yükümlülüklerin yeni olduğunu kaydeden Ceylan, tüm kamu ihalelerine katılan firmaların bu durumlara uymasının zorunlu olduğunun da altını çizdi. Gerek üretimde verimliliği sağlamak gerek insan yaşamını korumak amacıyla böyle bir uygulamaya geçildiğini de ifade etti. Böylelikle nitelikli iş gücünün daha da teşvik edileceğini beklediklerini de söyledi. Ceylan, iş kazalarının önemli düzeyde de azalacağını öngördüklerini belirterek sözlerini tamamladı.

- Reklam-

‘Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’ ile birlikte aynı zamanda ‘Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’ geçen ay buna göre değişiklik gösterdi. Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte artık ihalelere katılmak isteyen yüklenici firmalarında yükümlülüklere uyması şart oldu. Kamu ihaleleri sonrasında inşaatlarda çalıştırılması gerekli olan işçilerin birçoğunda meslek belgesi aranacak. Toplamda 117 meslek için geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayan işçilerin tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışması da mümkün olmayacak. İnşaat sektörü açısından oldukça önemli bir gelişme olan bu durumun neler getireceği de büyük merak konusu. İlerleyen günlerde firmaların da konuyla ilgili açıklamalar yapacağı şimdiden gelen bilgiler arasında yer alıyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’deki yaşlı nüfusu arttı

Türkiye’de 2010’dan 2018’e kadar geçen sürede yaşlı nüfus artışı 1,18 olurken, yaşlı nüfusunun en çok arttığı il Zonguldak olarak kaydedildi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak...