Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Başbakanlık tarafından koordine edilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında yaptığı konuşmada inşaat izinlerinde imza sayısının 18’den 6’ya düşüreleceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bugün Başbakanlık’ta gerçekleştirilen YOİKK toplantısına katıldı. Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada; inşaat izinleri ve tapu işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla bazı adımların atıldığını bu kapsamda da inşaat izinlerinde gereken imza sayısının 18’den 6’ya düşürüleceğini açıkladı. Çalışmalar kapsamında yatırım ortamının iyileştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birden fazla alanda çalışmalara başladığı belirtildi. İnşaat izinleri için belediyenin farklı birimleri, Tapu ve Kadastro, Vergi Dairesi ve SGK gibi birçok kuruma başvuruda bulunması gereken vatandaşlar, kurumlar arasında kurulacak bağlantıyla bu süreci daha kısa sürede tamamlayacak. İzin sürecinde tamamlanması gereken işlem sayısı da 18’den 6’ya inecek. Hayata geçirilecek yeni sistemde vatandaşlar, evraklarını belediyeye teslim edecek. Bu aşamadan sonra belediyeler gerekli evrakları elektronik ortamda kendi birimleri ile ilgili idarelere göndererek inşaat onay sürecini tamamlayacak.

Belediyenin İmzası İle İnşaata Başlanacak

Yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında inşaat izin belgelerinde süreci hızlandırılacak önemli kararların alınacağı toplantıda açıklanırken, önceki dönemde yapı ruhsatında, denetim firması, proje mimarı, inşaat-elektrik-tesisat için mühendisler, müteahhit, belediyede şef, daire başkanı gibi 18 ayrı kişinin imzası aranırken gelecek dönemde belediyenin onayı ile inşaata başlanabilecek. Çalışmaların hızlanması amacıyla çok sayıda adım atmaya hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şantiye kuruluşu için SGK’ya gitme zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. İşlemler, SGK ile belediye arasında kurulacak iletişim kanalı aracılığıyla tamamlanacak. Kamuoyunda iskan olarak bilinen yapı kullanma ruhsatının verilmesi sırasında SGK’dan ve vergi dairesinden istenen “borcu yoktur” belgeleri de belediyeler tarafından doğrudan vatandaş yerine ilgili kuruluşlardan temin edilecek.

Tapuda Otomatik Sisteme Geçilecek

İnşaatın bitirilmesiyle birlikte iskan sürecinin ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurularak yapılması gereken “cins değişikliği” işlemi de tek kaleme indirilecek. Tapu ile belediye arasında kurulacak elektronik iletişim ile iskan iznini veren belediye, aynı zamanda tapuyu da bilgilendirecek ve “cins değişikliği” otomatik olarak gerçekleşecek. İnşaatın tamamlanmasından sonra elektrik bağlantısı için yatırımcının elektrik dağıtım şirketine başvurması yeterli olacak, kazı izni için ayrıca belediyeye gitmek durumunda kalınmayacak.

Başbakanlığın koordinasyonunda gerçekleştirilen YOİKK toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek çalışmaları değerlendiren Bakan Özhaseki, yapı denetim kuruluşlarında bina planlarını onaylayan memurlar için deneyim şartı getirileceğini bu sayede daha kaliteli bir denetim mekanizması kurulmasının hedeflendiğini de açıkladı. Özhaseki yaptığı konuşmada, “Vatandaşımız refahı ve güveni için var gücümüzle çalışıyoruz. Hazırladığımız yeniliklerle bürokratik işlemleri azaltırken, ‘Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız’ hadis-i şerifini düstur edindik” değerlendirmesini yaptı.

 

Kaynak: csb.gov.tr

 

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here