Ana Sayfa Güncel İnşaat Maliyet Endeksi Yükselmeyi Sürdürüyor

İnşaat Maliyet Endeksi Yükselmeyi Sürdürüyor

İnşaat sektöründeki toparlanmanın olabilmesi için çeşitli yönetmelik değişiklikleri devam ederken TÜİK’ten tarafından Şubat ayına dair inşaat maliyet endeksi verileri geldi.  Buna göre artışın devam ettiği gözlemlenirken hemen her verinin olumsuz olduğu göze çarpıyor. 2019 ocak ayına kıyasla %0,91 oranında bir artış söz konusu. 2018 yılının şubat ayına göre ise artış oranı %27,22 seviyesinde. Bina inşaatı maliyetleri göz önüne alındığında ise ocak ayına göre artış ise %0,77 oldu.

Aylık değerlendirme sonucunda ise bir önceki aya göre işçilik endeksi %0,23 artışa sahip oldu. Malzeme endeksinde ise oranlar çok daha yüksek olurken %1,24 ile en fazla artışa sahip konumda bulunuyor. Bina dışı yapılar özelinde ise aylık değişim %1,41 artış içeriyor.

Yıllık Değişimlerde Fark Açılıyor

TÜİK tarafından verilen inşaat maliyet endeksi aylık artışların bile devam etmesi yıllık değerlendirmeleri çok daha önemli hale getiriyor. Bununla birlikte 2018 yılının şubat ayına göre malzeme endeksinde artış %27,49 olarak gerçekleşti. İşçilik endeksi ise Şubat 2019 ile şubat 2018 kıyaslamasında %26,66 arttı. Bina inşaatı maliyetlerinde %27,44 ile yükselişin devam ederken bina dışı yapılarda ise durumda bir değişiklik yok. Geçen yılın aynı dönemine göre %26,51 artış saptandı. Malzeme endeksi ve işçilik endeksi özelinde de yükselmeler sırasıyla %26,91 ve %25,60 olarak kayıtlara geçmiş durumda. 2019 yılının inşaat sektörü için nasıl geçeceğiyle ilgili oldukça önemli veriler özelinde maliyet endeksleri analizleri de yapılmaya başlandı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Ev sahibi olmak isteyip yeteri kadar nakit parası bulunmayan vatandaşlar uzun süredir konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyordu. Merkez bankasının faiz kararı sonrası önce devlet...