Ana Sayfa Güncel İnşaat Malzemeleri İthalatında 60 Ayın En Düşüğü

İnşaat Malzemeleri İthalatında 60 Ayın En Düşüğü

2018 yılının oldukça kötü geçtiği inşaat sektörü, çeşitli iyileştirmeler ve destekler olmasına karşın gelen raporların olumsuzluğu kayda geçmeye devam ediyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği olan İMSAD tarafından açıklamalar yapıldı. İnşaat malzemeleri ithalatının son 5 yılın en düşük noktasında olduğu belirtildi. Her ne kadar döviz kurları 2018 yılının etkisinden kurtulmaya devam etse de giderek gerileyen ithalat talepleri olumsuz yönde rekor kırılmasını da beraberinde getirdi.

Aralık 2018’de gerçekleştirilen inşaat malzemeleri ithalatı toplamda 529 Milyon Dolar olurken, paylaşılan verilerde bu durumun 60 ayın en düşük seviyesi olduğu da açıklandı. 183 bin ton miktarında yapılan ithalatın son beş yılın en düşük seviyesi olduğu görülürken, ihracat verileri de paylaşıldı. Buna göre 2018 yılının son ayında 3,54 milyon ton ihracat gerçekleşirken 2018 yılı içerisindeki en yüksek dördüncü ay oldu.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Verileri

İMSAD tarafından paylaşılan verilerle sektör ve kamuoyu aydınlatılırken 2018 yılının son çeyreğinde sektörün önemli düzeyde küçüldüğü de gözler önüne serildi. Özellikle son çeyrekte yaşanan inşaat ithalatındaki gerileme hızlanırken döviz kurlarının normal seviyelere gelmesi de çare olamadı. 2018 yılının aralık ayının son 5 yılın en düşük ihracat seviyesine kadar düşmesi de planları oldukça kötü etkiledi.

İthalat birim fiyatlarına bakıldığında ise kilogram başı 2,89 dolara çıktı. 2017 yılının aynı ayına göre birim fiyatının %35,7 seviyelerinde artışa sahip olması da inşaat sektöründeki durumu açıklar nitelikte. Yalnızca zorunlu olunan ürünlerin ve bunun yanı sıra, yüksek katma değerli ürünlerin ithalatının yapılması da bu artışın en birinci sebepleri arasında. İthalat seviyelerinin oldukça kötü olduğu verilerde ihracat birim fiyatları da para biriminin değer kaybından etkilendi. Buna göre aralık ayı içerisinde kilogram 0.5 dolar azalırken ihracat birim fiyatları 0.55 dolar seviyelerine geriledi. Ayrıca dış pazarlarda yaşanan rekabetin de fiyat düşüşleri üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2017 yılıyla yapılan karşılaştırmada ise birim fiyatının 1,5 dolarlık bir inişe sahip olduğu görülebiliyor. 2017 yılı aralık ayı verilerinde ihracat birim fiyatı 1.85 Dolar olurken 2017 yılı aralık ayında 3.19 Dolar olan inşaat malzemeleri ise sanayi dışı ihracat birim fiyatları 2018 yılının aralık ayında ise 2.42 Dolar olarak hesaplandı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Devletin Yıktığı Kaçak Yayla Evini Yeniden Yaptı

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Haçka Yaylası'nda kaçak yapı olduğu tespit edilen bir yayla evi 2018 yılında iş makineleri ile yıkılmıştı. Yıkılan binanın sahibi evini yeniden...