Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendisi - Mimar Temel Farklar

İnşaat Mühendisi – Mimar Temel Farklar

- Reklam-

İnşaat mühendisleri ve mimarlar projeler üzerinde birlikte çalışırlar, ancak her ne kadar birlikte çalışsalar bile uğraştıkları işler birbirinden oldukça farklıdır. Burada bu iki kariyer seçeneğini karşılaştırabilir bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bu bölümleri tercih edecek/etmiş olan mimar ve mühendis adayları da bu yazıyı okuyarak gerekli bilgiyi edinebilirler.

İnşaat müh. Mimar arasındaki farklar
İnşaat müh. Mimar arasındaki farklar

İnşaat mühendisi

İnşaat mühendisleri, standart yapıların (konut, okul, iş merkezi v.b.) yanı sıra yolların, köprülerin, su sistemlerinin ve barajların imalatı, denetlenmesi ve tasarımından sorumludur. İnşaat mühendisleri, zamanlarının çoğunu, tamamlanan işi denetlemek için inşaat sahaların ziyaretinde geçirseler de, projeleri tasarlayan ve planlayan bir ofiste de bir hayli zaman geçirirler.  İnşaat mühendisleri, çok sağlam matematik temeli ve problem çözme becerilerinin yanı sıra projelerin geliştirilmesiyle ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm bularak karmaşık tasarımlarla çalışmaktadır.

Bir inşaat mühendisinin iş sorumlulukları genel olarak şunları içerir:

- Reklam-

1- Yapı malzemelerinin test edilmesi.

2- Düzenlemeleri takip etmek ve olası proje tehlikelerini dikkate almak.

3- Etüt işlemlerini yapmak

4- Altyapıların bakımını denetlemek.

5- Projelerde tasarım programlarını kullanmak.

Main difference betveen civil engineer and architech
Main difference betveen civil engineer and architech

Mimar

Mimarlar, ofis binaları, konut ve hizmet binaları (okul, belediye hastane vb) çeşitli yapılar tasarlar. Tüm binayı tasarlayabilirken bir binadaki oda kadar küçük projeler üzerinde de çalışabilirler. Çalışanlara planlar sağlamak için ve ölçekli çizimler oluşturmak için bilgisayar yazılımları ile oldukça sağlam deneyime sahip olmaları gerekir. Projenin müşterilere çekici görünmesini sağlamak için mimarların büyük yaratıcılık ve vizyona sahip olmaları gerekir. Bütün bunların yanında projenin birçok bölümüyle ilgilenmekten sorumludurlar, bu nedenle bulundukları sosyal çevrenin ve sektörün takibini  için çok organize olmaları gerekir. Kapsamlı deneyime sahip mimarlar, mimari yöneticileri olarak üst düzey denetim rollerine ilerleyebilir.

İnşaat müh. Mimar arasındaki farklar

Bir mimarın iş sorumlulukları genel olarak şunları içerir:

1- Yapı özelliklerinin ve yönetmeliklere uygun olarak planların  düzenlenmesi

2- Bütçe ve zaman tahmini

3- Çizim ve plan oluşturma

4- Müşterilere plan sunumu

5- Sözleşme ve müşteri takibi

Main difference betveen civil engineer and architech
Main difference betveen civil engineer and architech

Özet:

1- Mimarlık, tasarımların yaratıcılığına daha fazla önem verir. Mühendis bu tasarımı gerçekleştirmek ve geliştirmek için yeniliğe odaklanır.

2- Mimarlık, estetik ve işlevselliğe odaklanan yapıların tasarımını içerir. İnşaat mühendisliği normalde bu şeyleri önemsemez; Mühendisler tasarımı inşa etmek için kullanılan metodolojiyi planlayacak ve uygulayacak kişidir.
3- Mimarlık, projeye bir taslak ile başlar. Mühendis ise taslakları incelemeyi ve tasarımın uygulanabilirliğini incelemeyi içerir; mühendisler, tasarımın normal ve aşırı yükleme koşullarına dayanabilmesini sağlar.
4- Mimarlar, tasarımlarının çalışması için mühendislerin yardımına ihtiyaç duyacaklar. İnşaat mühendisleri de mimarın projeleri ana hatları ve boyutları ile yönlendirilecektir.

6- Kısaca mimar tasarımcı kimliğe sahip olması gereken kişidir, mühendis ise tasarlanan projelerin uygulanabilir olmasını sağlayan kişidir.

Bu yazımızda herkesin biraz bildiği ama anlatamadığı mimar mühendis arasındaki farklar hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

İnşaat müh. Mimar arasındaki farklar
İnşaat müh. Mimar arasındaki farklar

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

Kaynaklar:

https://engineeringdiscoveries.com

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Deprem müzesi öğrencileri ağırlamaya devam ediyor

İzmit Belediyesi “17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi” Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Lisesini misafir etti. İzmit Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren “17 Ağustos...