Ana Sayfa Güncel İnşaat Mühendisi Sevdasıyla Engelleri Aştı

İnşaat Mühendisi Sevdasıyla Engelleri Aştı

Fabrika işçisi babanın %98 bedensel engelli oğlu olan Okan Cihan, inşaat mühendisi olmak için tüm engellerinden kurtuldu. Daha yaşanabilir bir hayat için hayalinin inşaat mühendisliğinden mezun olmak olduğunu kaydeden Cihan, el ve ayaklarını ise kullanamıyor. Bu yüzden eğitim öğrenimi boyunca kalemi ağzıyla tutarken kitaplarını ise diliyle çevirerek bitirdi. Bilgisayarındaki işlemleri ise dudaklarıyla halleden Cihan, herkese örnek olmayı da başardı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak çıkmayı başaran Cihan, her zaman daha umutlu ve azimli olunmasını gerektiğini de gösterdi. Çocukluğunda dizleri üzerinde yürümeye başlarken kalemi ağzına koyarak yazabilmesi ise görenleri hayrete düşürüyor. Eklem hastalığından dolayı doğuştan engelli birey olduğunu kaydeden Cihan, hiçbir şekilde eğitim hayatından vazgeçmedi. Hayata küsmek yerine sorunları ve engelleri aşmak için çabaladığını belirtti.İnşaat Mühendisi Sevdasıyla Engelleri Aştı

Neden İnşaat Mühendisi

Eğitim hayatında başarılara imza atmasının yanı sıra artık inşaat mühendisi de olan Cihan, neden bu bölümü tercih ettiğinin de altını çiziyor. Çeşitli burslar kazanarak tamamladığı bölümde okumasının birinci amacının binalarda çeşitli yerlerde engelli rampasının olmamasını gösteriyor. Artık daha büyük projelere yaparak engelli bireyler içinde yaşanabilir, kolaylaştırıcı mekanlar yapmak istiyor.

Gurur Kaynağım

Oğluna her zaman büyük bir destek veren anne Nahide Cihan ise oğluyla gurur duyduğunu söyledi. Mühendis bir oğlumun olmasından ötürü her zaman mutluyum. Bunun hayaliyle yaşadım ve şimdi en büyük isteğim de bir an önce iş bulabilmesi, diyen anne Nahide Cihan’ın mutluluğu da gözlerinden okunuyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

E=MC2 ‘ye Büyük Ödül

Sektörün en prestijli yarışması Sign of the City Awards ödülleri sahiplerini buldu. Temel Bilimler Üniversitesi'nin E=MC2 (Enerji=Kütle x Işık hızının karesi) formülünden esinlenerek hazırlanın...