Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendislerine 10 Altın Öğüt

İnşaat Mühendislerine 10 Altın Öğüt

İnşaat mühendisleri ile ilgili 10 değil,  20 hiç değil, tam tamına 100 tane öğüt sıralanabilir ama  sizin için  A.Turhan Uyar’ın  İnşaata Başlarken kitabında yer alan 10 altın öğütü seçtim.
Keyifli okumalar diliyorum :)

1. İnşaatçılık ZOR bir iştir; bilgi, yetenek(kabiliyet), beceri(maharet), üretkenlik ve çok çalışma ister. Yüklenicilik(müteahhitlik) daha da zordur; ayrıca öngörü(basiret) gerektirir. Yüklenici adaylarının, bu mesleği seçerken kendilerini ve inşaatçılığı çok iyi tanımaları, gerçek kapasiteleri kadar GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK ve İŞ üstlenmeleri, yükselmek için sabırlı davranmaları uygun olur.


2. Yeterli BİLGİ olmadan, başka girişimlerde olduğu gibi, inşaatçılıkta da başarı sağlanamaz. Yüzeysel bilgiler insanı yanıltır. Doğru ve etkin bilgi edinme eğitimle başlar.Çok okuyarak, inceleyerek, gezip-görerek, uygulama yaparak artırılır. Bu uzun soluklu bir çaba ister. Hayat boyu sürdürülmelidir.


3. Akıl(us), zeka(dirayet) ve bilgelik(hikmet) Allah vergisidir. İnşaatçılarda olması gerekir.Bu yetenekler, gerçekçi, uzun vadeli, çok yönlü düşünülerek değerlendirilebilir.Bu şekilde belirlenen stratejiler,kararlar,plan ve programlar başarı sağlar.


4.Deneyim bilgiyi pekiştirir,karar vermeyi kolaylaştırır.Deneyimi kendi işlerimizi tarafsız gözle irdeleyerek sağlayabiliriz. Ayrıca, başkalarının işlerini ve tutumlarını titiz,kapsamlı inceleyerek de deneyim sahibi olabiliriz.

5. İnşaatçılık pozitif(müspet) bilim mesleğidir. Kehanete yer yoktur. Maceracı,duygusal davranılarak karar alınmaz,iş yapılmaz;yapılmamalıdır. Tersine tüm değerlendirmeler,kararlar ve uygulamalar YASALARA, ŞARTNAMELERE, STANDARTLARA, HESAPLARA, PROJE ve PLANLARA göre yapılmalıdır.

6.İnşaatçılık ve özellikle YÜKLENİCİLİK, RİSKLİ BİR İŞTİR. Şansa güvenerek risk alınmaz. Riskler çok yönlü araştırılmak, hesaplamak ve sürekli izlenmek koşulu ile üstlenilebilir. Yoksa giderilmesi olanaksız kayıplarla karşılaşılır.

7.İnsan tek başına inşaat yapamaz. İnşaatçı ve yükleniciler pek çok elemanın katkısı ile işlerini yürütürler.

  • Bu elemanların düzenli,dengeli ve verimli çalışmaları için etkinliklerin organize edilmiş(örgütlenmiş) ve koordinasyonunun(eşgüdümünün) sağlanmış olması gerekir. Elemanların gücünden,aklından ve deneyiminden en fazla yarar, uygun ekipler kurularak sağlanır. Ekipler, gerektiği şekilde kuruldukları ve yönlendirildikleri takdirde Yönetim kurullarından, sıvacı-taşçı ekiplerine kadar her kademede, tek kişilere oranla daha randımanlı(verimli) ve başarılı olurlar.

8.İnşaatçılık ve yüklenicilik çeşitli meslek ve ihtisas elemanının katkısı ile yapılabilir.Olumlu sonuç için her işin ehline yaptırılması gerekir. Sadece inşaatta çalışanların nitelikli olması yetmez.

  • Yapılarla ilgili tüm meslek elemanlarının da uzman ve yetkin olması lazımdır.Bir yapım işinde  projecilerden, işletmecilere; finansçılardan,muhasebecilere; İnşaat Mühendislerinden,Tesisat(makine,elektrik vb.) Mühendislerine; Mimarlardan,İç mimarlara pek çok meslek sahibi rol alabilir. İnşaatçılar ve Yükleniciler bu elemanlardan, uzmanlardan yeteri kadar yararlanmayı bilmelidir.

9. İş yapan insan,hata da yapar. Bazen şeytana uyar, daha sakıncalı şeyler de yapabilir.İnşaatçı malzeme, makine-ekipman alımında,eleman ve taşaron seçiminde de bazen yanılabilir. Bu sorunlardan olabildiğince az etkilenmek için:

  • Hem tüm inşaat üretim unsurlarını ARAŞTIRARAK, SINAYARAK, DENEYEREK almalı,
  • Hem de tüm işlevlerin sistematik İZLENME,KONTROL ve DENETLENMESİNİ sağlamalıdır.

10. İnşaatçı ve yükleniciler, dinamik uğraşları gereği girişimlerinin büyüklüklerine göre işçisinden,yöneticisine;sendikacısından bürokratına; tüccarından,bankacısına; siyasetçisinden,sıradan vatandaşına sosyal kesimlerle temas halindedir.

  • Bu farklı sosyal düzeydeki insanlarla dengeli,sağlıklı,verimli ve yararlı iletişim kurmak durumundalardır. Farklı kültür ve ekonomik düzeydeki bu insanlarla ilişkilerin farklı olması gerekir.
  • İnşaatçı ve Yüklenicilerin her kesimin dilinden anlaması,onları hoşnut etmesi hepinizin bildiği gibi kolay değildir.
  • Ancak,anlayışlı,sevecen,hoşgörülü,bonkör,gerektiğinde saygılı,gerektiğinde şefkatli olmak suretiyle bu zor işi becerenler az sorunla karşılaşır ve işlerini kolay hallederler.

Öğrencilik ve iş hayatınız boyunca sorunlarınızı kolaylıkla halletmeniz dileğiyle.

Allaha emanet olunuz.

Bu arada Sanal Şantiye Youtube Kanalımızdan sizler için faydalı olabileceğini değil olacağını düşündüğüm bir içeriği aşağıya bırakıyorum..

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Halil Enes Özdemir
Kâinattan hâlıkını soran bir seyyah Halil Enes Özdemir Gazi Üni/İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

  Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR