Başarılı şirketlerden bir tanesi olma yolunda ilerleyen Öz Kayseri İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Arslantaş, birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Mart ayı ile birlikte inşaat sektörü, canlandığını ifade eden başarılı iş insanı, projelerinin önemli bir kısmını da Mart ayı içinde tamamlayacaklarını müjdeledi.

Arslantaş, var olan projelerin sonlandırılmasıyla ilgili devlet katkısının önemli olduğunu vurguladı.  Vatandaşların ekonomik zorluklardan dolayı çok daha ihtiyatlı olduklarını da bildiklerini de belirtti. Yatırımların bu noktada tekrardan yenilenmesinin de isabetli olacağını sözlerine ekledi.

Devlet Konut Yapmasın, Destek Olsun

ÖKİ Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Arslantaş, devlet projeleriyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Arslantaş, “Devletin işi konut projeleri yapmak değil, bunları yapanlara destek vermektedir. Bizlere destek olması yeterlidir,” dedi. Teşvik alan inşaat şirketlerinin çok daha hızlı ve kaliteli bir şekilde hizmet sunacaklarını da ifade etti.

Tüm projelerin yeni sezona hazır olduğu bilgisi de paylaşılırken ağırlık verilecek olan konut projelerinin bu ay içinde sorunsuz bir şekilde bitirileceğini de gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte Türkiye’nin ekonomisindeki lokomotifi olan inşaat sektörünün zarar görmemesini de isteyen Arslantaş, gerekli çalışmaların doğru bir şekilde yapılması ve denetlenmesinin şart olduğunu da sözlerine ekledi. “Sektörün alacağı ufak  veya büyük zararların yalnızca sektörle ilgili olan kişileri kapsamadığı bir gerçektir. Olabilecek en küçük bir zararda ülke ekonomisi darbe görecektir. Bundan dolayı devletten ciddi atılımların yapılmasını beklemek gerekir,” sözleriyle inşaat sektörünü değerlendiren önemli iş insanı Arslantaş, Mart ayında ise olumlu gelişmelerin yaşandığını gördüklerini ifade etti.

Sektörün En Büyük Sıkıntısı Krediler

İnşaat sektörünün en önemli sıkıntılarının başında konut faizleri, konut kredileri gelmektedir diyen Arslantaş, birçok kişinin kredi kullanımından korktuğu için ev sahibi olamadığını da açıkladı. Ayrıca bankaların son derece hatalı politikalar oluşturmaları da yaşanan daralmaların sebeplerinden olduğu görüşünü paylaşan ÖKİ Başkanvekili, ilerleyen günlerde devlet ve özel bankaların çok daha iyi şartlar sunması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca inşaat firmalarının “kara liste”ye alınmasının da kabul edilemez olduğunu belirtti. Yapılan işlerin ve bitirilmesi gereken projelerin bu durumlardan dolayı geciktiğini de ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here