Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektörü Özelinde Lider Ülkeler Arasındayız

İnşaat Sektörü Özelinde Lider Ülkeler Arasındayız

Anadolu Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreterliği görevini yürüten Prof. Dr. Kerem Alkin, inşaat sektörü özelinde önemli ifadelerde bulundu. Ülke olarak inşaat sektörünün öncü konumunda olmasını değerlendiren Alkin, ‘Çin’in ardından en çok iş alan ve başarılı projeler gerçekleştiren ülkelerin başında Türkiye geliyor.” sözlerinde bulundu. Yapı malzeme endüstrisiyle birlikte değerlendirildiğinde ise inşaat sektörünün 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Alkin, günümüzde lider ülkeler arasında bulunmanın ayrıcalıklarını iyi değerlendiren Türkiye’nin iddialı tüm işlerde başarılı olduğunu da dile getirdi. 50’den fazla ülkede 270 projenin de devam ettiğini belirtti. Hükümetin ortaya koyduğu çalışmalarla ve desteklerle yapı malzemeleri alanında dünya liderliğine oynamanın da mümkün hale geldiğini ifade etti.

İnşaat Sektörü, Ülke Açısından Büyük Bir Öneme Sahip

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi yatay mimariye geçiş konseptinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Alkin, ilerleyen yıllarda projelerin bu yönde olacağının sinyallerini de verdi. Türkiye’nin deprem bölgesinde olmasının bilinmesinden dolayı ise yatay mimari değerlendirmesinin doğru olduğunu da açıkladı. Bunun olabilmesi için çok daha etkin roller oynanması belirtilirken aynı zamanda yapı malzemeleriyle birlikte kullanılan yapı kimyasallarının da binaların sağlamlığını arttırmasını gerektiğini vurguladı. Olası depremlere karşı dayanıklı yapıların var olması gerektiğinin altını çizen Tim Genel Sekreterli Alkin, son olarak inşaat sektörünün ülke açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Apartman Altı Fırınlar Deprem Esnasında Risk Oluşturuyor

Binaların altında bulunan fırınlar, yüksek ısı nedeniyle betonun kolay kırılır hale getirip (gevrek davranması), olabilecek depremde faciaya davetiye çıkarıyor. 2014 yılında yapılan düzenlemeyle fırınların...

Depremi ve Dünü Unuttuk