Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektörü Piyasasında Gerileme Yaşanıyor!

İnşaat Sektörü Piyasasında Gerileme Yaşanıyor!

KPMG Türkiye’ nin hazırladığı ’İnşaat Sektörel Bakış 2019’ raporu açıklandı. Kırılgan bir dönem geçiren inşaat sektörüne yönelik, son bir sene içinde çıkarılan teşvikler ve yapılan kampanyalar toparlanmanın kalıcı olmasına yetmedi. Sektör, önceki yıllar gibi 2019 yıllına da temkinli girdi.

Rapora göre; inşaat sektörünün büyüme ivmesi son dört senede yavaşladı. Bu duruma göre inşaat sektörü ekonomideki dalgalanmalar sonucunda, 2018 yılında da daralmaya devam etti. Bu yüzden GSYH’dan aldığı pay oranında küçülme görülüyor. Son bir senede sektöre yönelik çıkarılan teşvikler ve yapılan kampanyalar kalıcı olarak toparlanma süreci başlatmasına yetmedi. Bu yüzden 2019 yılı için inşaat sektörü adımlarını dikkatli atacağı zorlu bir yıl olacağı belirtiliyor.

Yaşanılan ekonomik daralma sonucunda sektörün genel istihdam içindeki pay oranı da azaldı. Belirtilen rapora göre, asgari ücretin artması ile inşaat sektöründe de maliyetler üzerine ilave olarak yük getirecek.

Alt Yapı Yatırımları Canlandırılabilir

KMPG Türkiye ve İnşaat Sektör Lideri olan İsmail Önder Ünal, 2019 yılında inşaat sektörünün toparlanabilmesi amaçlı finansal piyasalardaki istikrarın pozitif yönde yansıması gerekliliğini belirtti. Ünal, konut sektöründeki satışların artması için faizlerin gerilemesi ve buna istinaden tekrar tek haneli seviyelere çekilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca 31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerin alt yapı yatırımlarını canlandırılabilir bir unsur olduğunu vurgulayan Ünal, Hükümetin’ de bu yıl sektörü canlı tutmak adına enstrümanları devreye almak için uygulamaların devamlılığını sürdürüldüğü öngörüsünde bulundu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...