Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektöründe Çimento Zammı Tepkisi

İnşaat Sektöründe Çimento Zammı Tepkisi

Ocak ayı başlarında çimento şirketleri müteahhitlerin tepkisine neden olmuştu. Çünkü satacakları çimentolara %40 oranında bir zam yapılacağını belirtmişlerdi. Uygulanacak olan bu zamlara tepki vermek adına İMKON İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu şantiyeleri durduracaklarına ilişkin duyuruda bulunmuştu.

Çimentoya yapılan zammın tepkilere neden olması ile enflasyonla mücadele kapsamında, sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği (TMÇB) zamları geri çektiğini duyurdu.

Çimento Şirketleri Yüzde 50 Zam Uyguladı

 Çimentolarda yapılan zamların geri çekilmesinin ardından ise çimento şirketleri, 1 ay sonra %50 zam yaptıklarını bildirdi. Çimento şirketlerinin ‘zam yapmayacağız’açıklamasının hemen ardından, zamlı bir şekilde satışlar yapılmaya başlandı. İzmir ilindeki inşaat firmaları yapılan zamlara tepkilerini dile getirdi. Konu ile ilgili KAMDER başkanı Niyazi Gültekin, İMDER başkanı İslam Yıldırım ve İMFED başkanı Ziya Dağlıer açıklamalarda bulundu.

‘’İnşaat Sektörünün Sorunu Herkesin Sorunudur.’’

 Son dönemlerde yeni yönetmeliklerin çıkması ile birlikte faizlerin yükselmesini öne süren İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer açıklama yaptı. Dağlıer, “Döviz piyasasında artış olması ile birlikte inşaat maliyetlerinde de artış olması, inşaat sektörünün önünü tıkadı. Bu zor süreçte çimento şirketlerinin %50 zam yapmasının kabul edilir hiçbir yanı yok. Çimento firmalarının uygulamak istediği bu zamlar ile inşaat firmalarını daha da zor duruma sokuyor. Düşünülen bu zamları rekabet kuruluna bildireceğiz. İnşaat sektörünün sorunu herkesin sorunudur. Maliyetlerimiz bu kadar artmışken, konut fiyatlarının artmaması mümkün değildir. Bu nedenle zammı kabul etmemiz söz konusu değildir. Bu zamlar karşısında hiçbir şekilde sessiz kalmayacağız. Bu nedenle tepkilerimizi ortaya koyacağız.’’ dedi.

‘’Yapılan Zamlar Üzerine İş Bırakma Çağrısı Yapılacak’’

 Çimentoya yapılan zammın gerekçesi bu olmadığını söyleyen İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım konu ile ilgili açıklamada bulundu. Yıldırım, ‘’ yapılan bu zammı kınıyoruz. %50 zammın nedenini açıklasınlar biz bunu kabul edelim. Çimento yerli hammedde ile üretiliyor. Bu yüzden dövizdeki artıştan az etkilendi. Buna rağmen %50 zam yapmaları fırsatçılık oluyor. Yapılan zamlar üzerine iş bırakma çağrısı yapılacak ve zamların geri çekilmemesi durumunda ise İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine konfederasyonumuzun öncülüğü ile gideceğiz.

‘’Tamamen Art Niyetten Kaynaklanıyor’’

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı olan Niyazi Gültekin,’’ Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği enflasyonla mücadele kapsamında % 40 zammı geri çektiklerini açıkladı. 1 ay sonra ise % 50 zam yapmaları tamamen art niyetten kaynaklanıyor’’ dedi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki – Bambu Nedir?

Bambu çelikten çok daha güçlü bitki Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya...