Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektöründe "ÇÖKÜŞ"

İnşaat Sektöründe “ÇÖKÜŞ”

 

Ülke istihdamı içindeki payı yüzde 8’i bulan, kendisine bağlı 200 alt sektörü besleyerek lokomotif sektör olma özelliği taşıyan inşaat sektörü maalesef şu günlerde kan ağlıyor. İnşaat sektörünün yarattığı katma değer ve istihdam olanakları göz önünde bulundurulduğunda ise bu durum çok vahim. Geçen günlerde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ocak 2019’da satılan konut sayısı 2018’in aynı ayına kıyasla yüzde 24,8 oranında düşüş yaşadı. İkinci el konut satışlarındaki gerileme yüzde 20’yi aşarken kredi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle ipotekli konut satışlarındaki düşüş  ise yüzde 77.2 olarak kaydedildi. Fakat dolar kurunun yükselmesi ile yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 82’ye yakın oranda yükseldi.

İnşaat Sektörü Üretimi de Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor

Sektörde küçülme gözlemlenirken bundan belki de en çok zararı hazır beton ve çelik sektörü aldı. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan “Hazır Beton Endeksi” raporunda şu ifadeler yer aldı: “Bütün endekslerin eşik değerin altında olması, inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki hareketliliğin düşük olduğuna ve mevcut tedbirler ile inşaat sektörünün ivmelenmesinin olası görünmediğine işaret etti.” Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “İnşaat sektörüne girdi sağlayan imalat sanayi sektörlerine ilişkin üretim endeksi değerleri düşüş göstermektedir. Bu yönüyle inşaat sektöründeki gerileme tüm ekonomiyi etkiler hale gelmiştir. İnşaat sektöründeki kan kaybının durdurulması gerekmektedir” dedi. Çelik sektöründe de durum ne yazık ki farklı değil . Çelik sektöründe de yılın ilk çeyreğinde yüzde 30-40 oranında daralma yaşanacağını Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı.

2019 Yılında İnşaat Sektörü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayiciler Derneği’nin (İMSAD) Ocak 2019 raporuna göre, sektörde daralma riski olduğunu açıkladılar ve yukarıdaki verilerde göz önüne alındığında bu daralmanın başladığını söyleyebiliriz. Yayımlanan rapora göre, inşaat sektörü 2018 yılını, resmi veriler açıklanmamış olmakla birlikte, yüzde 1-2 arasında bir küçülme ile kapattı. Peki önümüzdeki aylarda inşaat sektörünü ne bekliyor? Ekonomide uygulanacak olan politika ve sektörünün kendi içindeki mali sıkıntıları nedeniyle sektör 2019 yılında da muhtemelen küçülecek. İlk iki çeyrekte sert daralmaların olması beklenirken üçüncü ve dördüncü çeyrekte sektörün kendini hafif toparlaması bekleniyor. Tabii bu beklentileri tüm yıla kıyaslarsak sektörde 2019 yılında yüzde 4 civarı küçülme yaşanacak gibi duruyor. Umarım en yakın zamanda bu sorunlar da düzelir ve her şey yoluna girer.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi

Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Dubai’de yoğun yağış sel felaketine dönüştü

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle en büyük alışveriş merkezini su bastı. Şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle Dubai Uluslararası...