Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektöründe Kriz Giderek Büyüyor

İnşaat Sektöründe Kriz Giderek Büyüyor

- Reklam-

2019 yılının ilk aylarında da devam ettiği görülen inşaat sektöründe kriz giderek büyümeyi sürdürüyor. TÜİK tarafından açıklanan verilerde inşaatın son aylarda dip yaptığı ortaya çıktı. Gerek inşaat malzemeleri gerek doğrudan konut satışlarındaki sorunların ise birden fazla nedeni bulunuyor. 2019 yılının Nisan ayında konut satışlarının %18,1 düzeyinde düşüş göstermesi de gelecek planları önemli ölçüde bozmuş görünüyor. Özellikle banka kredileriyle tamamlanan konut projelerine karşı satışlar 84 binde kaldı.

İnşaat Sektöründe Kriz Konut Satışlarını da Etkiledi

Tüm konut projelerinde yalnızca 84 bin satış olmasının yanı sıra ipotekli konut satışları da 10 bin 793 ile %61 düşüş gösterdi. İnşaat sektöründe kriz İstanbul’daki büyük firmaları da etkilemiş durumda. Firmalarla birlikte ev sahiplerinin de konutlarını satmak istemesi arz-talep dengesini ortadan kaldırdı. Buna karşın yine de doların yükselmesine bağlı olarak artan faizler ise ev satışları üzerindeki en büyük olumsuzluk. İnşaat sektöründe kriz durumu için kamu bankalarının düşük kredi imkanları da işe yaramadı.

 

İnşaat Sektöründe Kriz Giderek Büyüyor

Konut Alan Yok

- Reklam-

Yatırım yapmak isteyen vatandaşların bile konut alımı yerine dolar ya da altın almayı tercih etmesi de konut satışlarını düşüren en önemli sebepler arasında. Banka kredilerinin çok büyük maliyetleri beraberinde getirmesi de konut satışlarının dip yapmasına neden oldu. Alım gücünün düşmesi ve yaşam zorluklarının baş göstermesi de yine TÜİK verilerine yansımış durumda. 2019 yılında bir çıkış yakalamak isteyen inşaat sektöründeki kriz yıl sonuna kadar devam etme eğiliminde olacak. Geçen yıla göre düşüşün çok sert olmasından dolayı 2019 yılının ilk yarısında büyük bir daralmanın söz konusu olacağı da şimdiden dile getiriliyor.

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kızılırmak projesi için ilk adım mart ayında atılıyor

Sivas’ta Kızılırmak Projesi kapsamında yapılacak sağ ve sol kollektör hatlarının yapım ihalesi Mart ayında gerçekleştirilecek. Sivas Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Kızılırmak Projesinde 31 kilometre uzunluğa...