Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektöründe Uyuşmazlıklar Konuşuldu

İnşaat Sektöründe Uyuşmazlıklar Konuşuldu

Türkiye’de ilk kez düzenlenen seminerde inşaat sektöründe uyuşmazlıklar değerlendirildi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Arabuluculuk Merkezi ortaklığında gerçekleştirilen seminer The Ankara Otel’de yapıldı. Ev sahipliği yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güleryüz konuşma gerçekleştirirken ticari uyuşmazlıkların inşaat sektöründe giderek büyüyen bir sorun haline geldiğini belirtti. Maliyetle birlikte aynı zamanda ticari risklerin artışının da bu uyuşmazlıklardan kaynaklandığı söyledi. İnşaat sektörünün kayıpsız bir şekilde yoluna devam etmesi için hızlı çözüm önerilerine ihtiyaç olduğunu kaydeden Güleryüz, arabuluculuk sisteminden bahsetti. Hukuki anlamda herhangi bir eksiklik yaratmayacak şekilde süreçlerin yürütülmesinin öneminde de bahsetti.

nşaat sektöründe uyuşmazlıklar

İnşaat Sektöründe Uyuşmazlıklar; Hızlı Çözüm Arabuluculukla Olur

İş yapan firmaların çok daha uzun süreli çalışabilmesi için süreçlerin dostane çözülmesinin de şart olduğunu ifade etti Güleryüz. Bununla birlikte inşaat sektöründeki ticari uyuşmazlıklar için yapılacak arabuluculukların süreçleri hızlandıracağı da vurgulandı. Hukuki anlamda güvenin olmaması durumunda yabancı yatırımların duracağının altını da çizen Güleryüz, özel sektörde hukuki anlamda tüm sorunlarda arabuluculuk hizmetinin kullanılması gerektiğini kaydetti. Zamandan tasarruf edilmesi içinde önemli olan arabuluculuk fikrinin hali hazırda önemli kazanımlar sağlayacağı da belirtildi.

Yargıya gidilmesi durumunda inşaat bazlı şirketlerin çok daha büyük zararlarla karşı karşıya kalındığı da biliniyor. Bununla birlikte açılış konuşmasının ardından Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü görevini yürüten Hakan Öztatar da arabuluculuk özelinde konuşma gerçekleştirdi. Çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin konuyla ilgili gerçekleştirdikleri sunumlarla seminer tamamlandı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Son 17 Yılda Rüzgarda Kurulu Gücümüz Neredeyse 400 Kat Arttı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Son 17 yılda rüzgarda kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Ankara'da...