17 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektörüne Ait Dev Proje İçin İptal Kararı

İnşaat Sektörüne Ait Dev Proje İçin İptal Kararı

2018 yılından beri devamlı gerileyen verilerin açıklandığı inşaat sektöründe bir önemli proje daha iptal edildiği haberi geldi. Yalova’da Emlak Konut bünyesinde olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret AŞ’nin iki yıl önce aldığı ihalenin tasfiye edildiği açıklandı. Dev proje arasında gösterilen ve toplam yatırım maliyetinin 400 milyon Dolar olduğu belirtilen KentPlus Yalova isimli proje askıya alınmış oldu.

Şirket Zor Durumda

- Reklam-

Son derece büyük ve önemli bir proje olan lanse edilen KentPlus Yalova iptalinin nedeni olarak ise satın almaya yapan inşaat şirketi gösterildi. Finansal açıdan büyük problemlerle karşı karşıya kalan Emay İnşaat’ın projeyi sonuçlandırmasının mümkün olmadığı da gelen haberler arasında. Bundan dolayı arazi sahibi olan EPP, inşaatın yalnızca dörtte biri tamamlanabilen projeyi tekrar ihaleye çıkaracağı belirtildi. Bu yıl içerisinde teslim edilmesi gereken projenin bitmesi ise şu an mümkün gözükmüyor. Bununla birlikte arsa karşılığı gelir paylaşım modeliyle bir ihale düzenlenecek. Böylelikle sonuçlandırma aşamasından sonra EPP kazanç sağlayacak.

İnşaat Sektörüne Ait Dev Proje İçin İptal Kararı
İnşaat Sektörüne Ait Dev Proje İçin İptal Kararı

Projede Yok Yoktu

Bir ara Kuveytli inşaat şirketinin de ortak olduğu KentPlus projesinin oldukça kapsamlı olduğu da biliniyordu. 383 bin 500 metrekare toplam alan üzerinde gerçekleştirilecek ve denize sıfır olan bu dev proje, konutların yanı sıra, alışveriş merkezi ve üç termal otel bulunacaktı. Ayrıca sağlık merkezleri, okul ve sosyal alanların olacağı da biliniyordu. Gölet ve doğa manzaralı konutların olacağı projenin yapımına hemen başlanmıştı. Buna karşın 2017 yılının temmuz ayında Emay İnşaat tarafından yapılan açıklamada borcun 1.2 Milyar Lira seviyesinde olduğu belirtilmiş ve borç yapılandırma süreçlerinin başlatıldığı vurgulanmıştı. Özellikle kur artışlarıyla gelen sorunların devasa boyutlara ulaşması birçok inşaat şirketini zor duruma düşürmüştü. Onlardan bir tanesi olan Emay İnşaat’ın projeyi devam ettirmesi söz konusu olmazken konkordato süreci de 2018’de başlamıştı.

- Advertisement -

Kaynak: Sözcü

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com
Önceki İçerikRevit Eğitimi
Sonraki İçerikBetonun İşlenebilme Özelliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here