Bugün sizlere günümüzde beton dünyasında adından oldukça fazla söz ettiren ve ilk kez üretildiği günden beri tüm dünyada mimarlar, mühendisler, yükleniciler tarafından sürekli büyük bir ilgi gören beton elyafı anlatacağım. Hadi hep beraber öğrenelim “Nedir Bu Beton Elyafı? “

Beton Elyafı Nedir?

Beton elyafı; çimento bazlı ürünlerin rötre ve büzülme çatlaklarını büyük ölçüde azaltan, donma – çözülme, darbe ve aşınma dayanımı gibi özelliklerini arttırarak yüksek performans sağlayan polipropilen veya cam elyaf liflerdir. Beton elyafının üç kullanım boyutu bulunmaktadır. Bunlar 06 mm sıva elyafı, 12 mm ve 19 mm de şap ve saha beton elyafıdır. Bu beton elyafları betonun içerisine atıldığı betonda homojen bir şekilde dağılır ve üç boyutlu mikro donatı sistemi oluştururak betonun mukavemetini artırır.

Beton dökümü yapıldıktan sonra beton nem kaybettikçe büzülme gerçekleştirir. Bu büzülme sırasında , gerilmeden dolayı beton çatlamaya başlar ve beton döküldükten sonra bunun için bir çare bulunamaz ancak beton karışıma beton elyafı koyulduğu taktirde betonun içerisindeki dağılımından dolayı betonun gerilmesini alır çatlak başlamadan elyaf önünü keser ve sünek daha esnek bir beton zemin elde edersiniz ve betonun içerisinde elyaf olduğundan dolayı beton segregasyona uğramaz. Bunun sebebi betonun içerisinde elyaf agregaları tutarak dibe çökmesini engeller bu şu demek oluyor ki betonun agregaları dibe çökerse yüzeyde çimento kısmı kalır ve bu da betonun yapısın bozulmasına ve en önemli olarak betonun aşınma ve beton tozumasına sebebiyet verir ,yani beton elyafı kullanımı ile bunun önüne geçilmiş olup tam anlamıyla sağlam bir beton elde edilmiş olur. Gelin hep birlikte beton elyafının diğer avantajlarına bakalım.

Beton Elyafının Avantajları

BETON ELYAFI ile ilgili görsel sonucu

 • Betonun erken yaşlardaki rötre ve büzülme çatlaklarını önemli ölçüde azaltır.
 • Mikro çatlakların oluşmasına engel olduğu için betonun su geçirgenliğini azaltır.
 • Betonun donma – çözünmeye karşı dayanımını arttırır.
 • Donatının korozyonunu geciktirir.
 • Beton içinde homojen dağıldığı için çimento harcı için mikro donatı olur.
 • Betonun darbeye karşı dayanımını arttırır.
 • Betonun dağılmasına engel olarak olası depremde hasarı ve çökme riskini azaltır.
 • Beton agrega granülometrisini etkilemez.
 • Sıvalarda aderansı arttırır, donatı filesi ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Rötre donatısı ve sıcaklık donatısı yerine kullanılarak maliyetleri azaltır.
 • Derzlerde ve beton bitimlerinde kenar ve köşelerin kırılma dayanımını arttırır.
 • Gevrek olan betona sünek bir yapı kazandırır.
 • Segragasyonu azaltır. Betonun durabiletisini arttırır.

Beton Elyafı Nasıl Kullanılır ?

BETON ELYAFI ile ilgili görsel sonucu

Beton elyafları 1 m³ betonda kullanım için özel olarak özel torbalarda paketlenmektedir.bu paketler suda eriyebilen özel paketler olduğu için direk betonun içerisine atılır ve karıştırılır. Her tip beton için ayrı elyaf bulunmaktadır yani şap betonu için standartlara uygun olarak optimum miktar 900 gr’dır ve 900 gr özel suda eriyebilen paketlerde bulunmaktadır. Saha betonlarında kullanılmak için ise 12 mm elyaftan 600 gr’lık paketlerde sunulmaktadır. Bu beton elyaflarının herbiri betonun içeriğine, agrega yapısına uygun olarak üretilmektedir ona keza boyutları buna göre belirlenir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

 

Kaynak: www.betonfiber.com

 

3 YORUM

  • Beton elyafın kökenine baktığımız zaman 1950’lerde SSCB tarafından üretildiğini görüyoruz. Fakat dünyadaki popülaritesi ne zaman arttı diye sorarsanız eğer, son 10-15 yıl diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here