Ana Sayfa Güncel İnşaat Siparişlerinde Toparlanma Sınırlı Düzeyde

İnşaat Siparişlerinde Toparlanma Sınırlı Düzeyde

Birçok farklı ana sebepten dolayı sıkıntılı süreç geçiren inşaat siparişlerinde toparlanma sınırlı düzeyde kaldı. İMSAD tarafından ortaya konan Ağustos 2019 verilerinde yeni iş siparişleri ortaya çıkarıldı.

İnşaat Siparişlerinde Veriler Planların Gerisinde

Genel anlamda inşaatta yeni iş siparişlerinin yükselmekte olduğu görülse de hedeflerin tutmadığı belirtiliyor. İstenen seviyede bir ilerleme kaydedilemezken bir çeyrek daha daralma olacağının sinyalleri de alındı. 2019 yılının ilk yarısındaki iş gerilemesinde oran %20,3 gerçekleşti. Beşte birlik bir kayıp durumu yansırken ihracatta var olan artış ise yeterliliği sağlamadı. Üretim kaybının çok daha geç toparlanması da problemlerin devamına işaret ediyor. Ancak yine de inşaat için dip seviyeden dönüldüğü kaydediliyor. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi eksenli verilerde bir yıllık daralma %21,2 oldu. Haziran ayıları kıyaslamasında 2019 kaybı çok daha büyük.

İnşaat Siparişlerinde Toparlanma Sınırlı Düzeyde

Yeni İnşaat Siparişlerinde Toparlanma Aylık %2,9 Seviyesinde

2019 yılı ilk 6 aylık dönemde ise %20,3 oranında gerileme ortaya çıkarken 22 alt sektörün tamamında daralma bulunuyor. Bununla birlikte inşaat sektörü yeni iş siparişleri ise Ağustos ayında aylık olarak artmış durumda. Temmuz 2019 ile karşılaştırılması halinde Ağustos 2019 verilerinde yeni inşaat siparişlerinde toparlanma göze çarpıyor. %2,9’luk bir artış var olurken ilerleyen dönemlere dair umut olduğu yorumları da yapılıyor. Ancak her şeye karşın 2019 yılının ikinci çeyreğinde %12,7 küçülme yaşanan inşaat sektöründe taleplerin yeterli seviyede olmadığı biliniyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Volkswagen Türkiye Fabrikasının Yeri Belirlendi!

Hangi ülkeye yatırım yapacağı uzunca bir zamandır konuşulan Volkswagen Türkiye fabrikası için yerini belirledi. Devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelerin sonrasında yatırım kararı alan Alman firmasının...