Ana Sayfa Genel İnşaatta Yapılan Düzenlemelerin Etkisi Olumlu

İnşaatta Yapılan Düzenlemelerin Etkisi Olumlu

Bloomberg HT kanalında gerçekleştirilen programa konuk olan NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, inşaat sektörü özelindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Özelikle son yapılan düzenlemelerin ne şekilde geri dönüş aldığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunurken var olan büyüme rakamlarının olumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 2018 yılının son çeyreğinde %3 daralma yaşamasıyla ilgili soruya yanıt veren Erden Timur, genel çerçevede bu durumun olumsuz etkilere sahip olabileceğini belirtti. Hali hazırda Türkiye gibi ülkelerde büyümelerin en az %4 olması gerektiğinin altını çizerken zor bir ekonomik konjonktürde bulunulduğunun anlaşılmasının şart olduğunu sözlerine ilave etti.

İnşaat Sektörü Toparlandı Mı?

OECD rakamlarında Türkiye’nin ikinci sırada olduğunu hatırlatan Timur, Avrupa’da 1 milyon 400 bin konutla en çok satış yapılan pazar konumunda bulunulduğunu da ifade etti. İnşaat sektörünün 2018 yılında önemli bir ivme kaybettiği gerçeğiyle karşılaşırken Erden Timur, konutların fazla olmasından dolayı da dengelenme ihtiyacı bulunduğunu açıkladı. 2019 yılının makro ekonomik açısından ise 2018 yılına göre çok iyi olmayacağını beklediğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte FED tarafından yapılacak politika değişikliklerinin etkisinin büyük olması da şirket olarak beklediklerini ifade etti.

İnşaat Sektöründeki Yeni Düzenlemeler

Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle artık müteahhitler istedikleri projeyi gerçekleştiremeyecek. Belirli şartlar ve sınıflandırmalar var olurken imkanlar çerçevesinde projeler oluşturulacak. Bu yeni düzenlemeyle ilgili sorulan soruya da yanıt veren Erden Timur, oldukça net bir şekilde uygulamaların bulunmasının inşaat sektörüne olumlu yansıyacağını belirtti. Bu düzenlemelerle birlikte sektöre uzak olan firmaların aniden giriş yapmalarının önüne geçileceğini de beklediklerini sözlerine eklerken konut projelerinin çok daha güven duyulan firmalarca yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

İnşaatta Yeni Reformlar Neler Olacak?

Müteahhitlerin belirli kriterlerle projeler ortaya konmasını olumlu değerlendiren Timur, Yoğunluk düzeyi yüksek kentlerde olduğu gibi İstanbul özelinde kentsel planlamanın da şart olduğunu belirtti. Buna göre NET olarak tüm şehirler için planlamalarının hazır olduğunu da ifade ederken vizyon çalışmalarımızın tamamı hazır durumda, yanlış yerlerde asla yanlış yapılar olmamalı değerlendirmesinde bulundu. En çok şikayet ettikleri konunun ise yüksek maliyetlerin devam etmesini gösteren Timur, birkaç ay içinde arsa ve malzemelerin çok fazla fiyatlandığını da ifade etti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Termik Santrallerdeki Atık Küllerden Endüstriyel Ürün Üretildi

Sema Tekeli - NİĞDE (İHA) - Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından termik santral atıklarından üretilen Geopolimer Kompozit Malzeme, küresel atığı hapsetmesi özelliği...