Ana Sayfa Güncel İşgücü Girdi Endeksi 1.Çeyrek Raporu Geldi

İşgücü Girdi Endeksi 1.Çeyrek Raporu Geldi

2019 yılının ilk çeyreğini kapsayan üç aylık işgücü girdi endeksi açıklandı. Verilere göre bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla en büyük istihdam azalışı inşaat sektöründe gerçekleşti. Sanayi ve inşaat ile birlikte ticaret sektörlerinin tamamı için gerçekleştirilen istihdam verileri gözler önüne serildi. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren şiddetli bir krizle karşı karşıya kalan inşaat sektörüne dair işgücü girdi endeksi verileri ise bir kez daha yüzleri güldürmedi.

İstihdam Verilerinde Azalma Sürüyor

Takvim etkilerinden arındırılmış olan istihdam endeksinde yıllık azalış %8,6 olurken alt sektörlerde çok daha kapsamlı bulgular mevcut. Sanayi sektörü bazında 2018 yılının aynı dönemine göre %4,4 seviyesinde bir azalma var. İnşaat sektöründe ise toplam istihdam endeksinde azalış %26,4 ile oldukça yüksek çıktı. Ticaret-hizmet sektörlerinde %6,9 azalma tespit edildi. Bir önceki çeyrek olan 2018 yılının dördüncü çeyreğiyle kıyas durumu da söz konusu. Buna göre istihdam endeksi %2,1 azalırken sanayi de durum %1,6 eksi gösterdi. İnşaat sektörü ise bir önceki dönemle yapılan kıyaslama da azalma %10,0 çıktı. Ticaret ve hizmet sektörlerinde ise yalnızca %0,7 azalma var.

Çalışma Saatinde Kayıp %9,9

Takvim etkilerinden arındırılmış olan çalışılan saat endeksi verisi de TÜİK tarafından açıklananlar arasında. Buna göre 2018 yılının ilk çeyreğiyle 2019 yılının ilk çeyrek karşılaştırmalarında da azalma durumu devam ediyor. Genel çalışılan saat endeksi verisi %9.9 azalırken sanayi sektörü özelinde ise %5,8 azalma gerçekleşmiş durumda. İnşaat sektöründe ise çalışılan saat endeksinde %29,4 azalma yansıyan çarpıcı durumların başında geliyor. 2018 yılının son dönemini kapsayan en son çeyrekle kıyaslama sonucunda ise azalma %2,2 seviyesinde. Sanayi bazında %1,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise %1,1 çalışılan saat endeksi azalması var. İnşaat sektöründe ise 3 aylık dilim karşılaştırmalarında %10,6 düzeyinde azalma gerçekleşti.

1.Çeyrek İşgücü Girdi Endeksleri Raporu Geldi
1.Çeyrek İşgücü Girdi Endeksleri Raporu Geldi

Ücret Endeksi Artış Hakim

Genel sektörlerde takvim etkilerinden arındırılmış olan brüt ücret-maaş endeksinde bir yıllık kıyaslamada artış %14,6 oranına sahip oldu. Buna göre en fazla artış durumu %17,1 ile sanayi sektöründe olurken inşaat sektöründe ise brüt ücret-maaş endeksi %5,2 azaldı. Ticaret sektörlerinde ise %16,3 artış söz konusu.

Saatlik işgücü maliyet endeksinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla artış durumu %27,1 oldu. İnşaat sektöründe ise %34,9 artış var olurken ticaret-hizmet sektöründe %25,5, sanayi sektöründe %24,3’lük artışlar elde edildi.  Ayrıca saatlik kazanç endeksinde de geçen yıla göre 2019 yılının ilk çeyreğinde artış %27,2 oldu. İnşaat sektöründe saatlik kazanç endeksi %34,3 artarken sanayi sektöründe artış ise %24,3 seviyesinde kaldı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Kiriş Nedir? İnşaatta En Çok Kullanılan Kiriş Örnekleri

Kiriş Nedir? Kiris, boyu doğrultusundaki eksenine dik kuvvetlerin etkisi altında bulunan çubuk; döşemeden gelen yükleri düşey taşıyıcılara aktaran, eğilmeye dayanıklı strüktür ögesi olarak ifade ediliyor. Bina...

Dolmuş Taksinin İcadı

E=MC2 ‘ye Büyük Ödül