Ana Sayfa Mimari İspanya'da Bulunan Dev Ahşap Şemsiye

İspanya’da Bulunan Dev Ahşap Şemsiye

- Reklam-

Dev Ahşap Şemsiye

İspanya’nın Seville kentinde bulunan dev ahşap şemsiye, eskiden pazar yeri olarak kullanılan ve bu bölgenin yıkılması ardından 30 yılı aşkın süredir boş bir halde duran Plaza de la Encornacion Meydanı, dünyanın en büyük ahşap strüktürü olan Metropol Parasol’un inşaası ile adeta bir cazibe merkezi haline geldi.

Mimar Jürgen Mayer, Seville gibi sıcak ve güneşli bir şehre gölge gibi kıymetli bir hizmet sunmak istedi. Yıllardır boş olan bu alanı bir sosyal etkinlik merkezi haline getiren J.Mayer, Seville şehrinin süper modern yapısı ve orta çağ mimarisini keskin kontrastı arasında bir bağ kurmayı amaçlamış ve bunu başarmıştır.

- Reklam-

Dev Ahşap Şemsiye

150 metre uzunluğunda,70 metre genişliğinde ve yaklaşık 26 metre yüksekliğe sahip olan Metropol Parasol ; 18.000m²’lik bir alana yayılıyor ve 4 kattan oluşuyor.Ahşap elemanların örülerek birbirine geçmesi ile oluşturulan bu ahşap kafes sistemi, betonarme temeller üzerinden yükselmektedir. Mantar şeklinde yukarı doğru yükselen Metropol Parasol’ün gövdesi, hem ahşap örtüyü taşımaktadır hem de yapı içerisinde sirkülasyonu sağlamaktadır. Bulunduğu noktadaki en yüksek sıcaklıklara bile dayanıklı olabilmesi için yüksek performanslı poliüretan reçineler kullanılmıştır. Projenin gurur duyulduğu noktalardan biriside dünyadaki poliüretanla bir arada tutulan en büyük yapı olmasıdır.

Çok fonksiyonlu olan bu yapının içerisinde bir arkeoloji müzesi,bir market,yükseltilmiş bir meydan,bir pazar alanı,barlar ve restoranlar bulunmaktadır.

“Şehir Şemsiyesi” anlamına gelen Metropol Parasol,meydanı kullanan yerlilere,ziyaretçilere ve turistlere her şeyden önce gölgelik bir alan sağlamıştır ve bulunduğu meydanı canlı bir kamusal alana dönüştürmüştür.

Projenin mimarı J.Mayer proje hakkında ; “Seville’de kamusal bir mekanın her şeyden önce gölgeye ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle en çok bu gereksinime önem verdik ve meydanı bu ağ şeklindeki geometriyle ördük.” dedi.

Kübra GÜRBÜZ

Kaynaklar:

Experimenting in Public: Metropol Parasol, Seville, by Jürgen Mayer H.

https://arcspace.com/feature/metropol-parasol/

https://www.ekoyapidergisi.org/366-sehrin-merkezinde-dev-ahsap-semsiye-metropol-parasol.html

https://www.konseptprojeler.com/metropol-parasol

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/sevilla-kentinin-dev-ahsap-semsiyesi-metropol-parasol-41139614

http://www.solaripedia.com/13/393/5644/metropol_parasol_public_plaza.html

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Kübra Gürbüz
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Barajlar Neden Gereklidir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Baraj eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak ve tarımsal alanların sulanması amacıyla inşa edilen su yapılarıdır. Günümüzün modern barajları stratejik öneme sahiplerdir. Çünkü;...